Na vzpomínkové akci v Dlouhém Mostě jičínští kadeti byli poprvé zapojeni i do bitevní ukázky, kdy se směli pohybovat po bojišti s dodržením předepsaných bezpečnostních parametrů, například nesmí jít do kontaktu s nepřítelem. Jičínští kadeti ohromili ostatní jednotky vycvičeným bubeníkem, díky kterému bylo vojsko nikoli jen vidět, ale i slyšet.

Při pochodu obcí bubnoval tedy do kroku i dospělým. Na vzpomínkové akci v Kuřívodech se kadeti zúčastnili odhalení obnoveného pomníku k válce 1866. Setkali se s dalšími tradičními jednotkami z celé republiky a zkoušeli si zde obranné formace proti jezdectvu.

Kadetní setnina v Mnichově Hradišti.V Mnichově Hradišti dokonce byli kadeti organizátorem vybráni, aby položili věnec před nastoupenými jednotkami u pomníku na hřbitově.

Kadetní setnina stále přijímá nové členy, 150 let je jen jednou a zapojit se může kdokoli. Muzeum přírody Český ráj nadále shromažďuje finanční prostředky na postupné doplnění výstroje kadetů. Je důležité, aby kadeti reprezentovali Jičín co nejlépe.

Kadetní setnina hlásí vyzbrojenost a připravenost na 150. výročí prusko-rakouské války. Jičínští kadeti mají vycvičeného velitele a bubeníka. Dále dva kadety označené páskami rakouských nosičů raněných a brotsaky se zdravotním materiálem. Nově je vybavena i puškami. Vzrůstající účast kadetů na akcích v ČR ukázala nutnost, aby byli kadeti také přiměřeně vyzbrojeni.

Proto Kadetní setnina jičínského pěšího pluku č. 74 byla vybavena šesti puškami Endfild 1853. Jedná se o nestřelbyschopné odlehčené repliky pušek ze dřeva a železa. Takové mohou na akcích kadeti nosit, protože střelbyschopnou zbraň mohou mít jen osoby starší 18 let. Jedná se o perkusní pušky, podobné puškám Lorenz, které v roce 1866 používala rakouská armáda. Pušky Endfild 1853 byly přebarveny tak, aby co nejvíce připomínaly právě pušky Lorenz.

Největší výhodou těchto pušek je plně funkční mechanika. Kadeti tedy budou moci „prásknout" zápalku, která vytváří jiskru k zapálení střelného prachu uvnitř pušky. Jak již bylo zmíněno, pušky jsou nestřelbyschopné se zalitou hlavní. Prach tedy použít ani nejde. Odpálení těchto zápalek bude podobné kapslíku. Věříme, že díky těmto puškám budou jičínští kadeti ještě efektnější než dosud.

Petr Lazurko