Organizátorem akce bylo Centrum pěstounských rodin o.s, které připravuje aktivity pro pěstounské rodiny a pro děti, svěřené do pěstounské péče. „Výtěžek směřuje na naše aktivity. Věci, které se neprodaly, budou použity pro děti v pěstounské péči, část věnujeme zdejší charitě," říká za pořadatele Vlasta Neckařová.

Centrum má své sídlo v Hradci Králové. Působí v celém kraji, ale pověření pro výkon sociálně – právní ochrany dětí vlastní i pro Pardubický, Liberecký a Středočeský kraj. Zjišťujeme, že na Novopacku působí pěstounka na přechodnou dobu. Je jí Monika Stránská. Přechodná péče znamená, že přebírá miminko z porodnice a po určité době jej předává do stálé péče osvojitelům.

„Děti tak odmalička vyrůstají v citově vyváženém prostředí a nedochází u nich k traumatu odloučení. Jinak jsou převážně svěřovány do pěstounské péče příbuzných. V Královéhradeckém kraji funguje zhruba tři sta pěstounských rodin, z toho jsou dvě třetiny dětí v péči příbuzných. Jednu třetinu tvoří rodiny, které pečují o dítě z dětského domova nebo kojeneckého ústavu," objasňuje Vlasta Neckařová.

Jsou tu s ní maminky, které neváhaly a do dlouhodobé pěstounské péče si vzaly jedno, dvě i tři děti. „Je to především o radosti," říkají skromně, když se skláníme před jejich obětavostí, schopností rozdávat lásku a štěstí. Lenka Vítová odchází s plnou taškou věcí pro svoji ratolest. „Je to pěkná akce. A když poslouchám, co všechno tyto ženy dokážou a jakou dělají záslužnou věc, je mi až do pláče," přiznává.