Mladý kardiolog se na podzim zúčastnil v polském Krakově soutěže mezinárodních resuscitačních týmů z nemocnic a záchranných služeb a do Jičína přivezl cenné zlato.

Pod vedením MUDr. Anatolije Truhláře, vedoucího lékaře Letecké záchranné služby v Hradci Králové, se podařilo českému soutěžnímu týmu ve finále o několik bodů porazit kolegy z Holandska.

V soutěži se hodnotilo zejména vedení týmu a správný medicínský postup v souladu s nejnovějšími doporučeními pro resuscitaci.

Členy vítězného týmu byli MUDr. Anatolij Truhlář, MUDr. Jiří Nový a Bc. Tomáš Ježek ze Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, David Peřan, DiS. ze Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a Zuzana Sedláčková, DiS. ze Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.
„Jednou za pět let specializovaná skupina odborníků pod hlavičkou Evropské resuscitační rady, která udává pravidla, jak by se měla péče poskytovat, stanoví doporučené postupy. Letos poprvé se v rámci setkání uskutečnila i soutěž, kde měly jednotlivé státy své zastoupení. Celkem nás bylo deset. Měli jsme před sebou modelovou situaci, kdy pacient omdlel a my prováděli resuscitaci. Jako tým jsme se sešli poprvé a těsně porazili Holanďany," popisuje klání Jiří Nový.

Dodává: „My jsem v tomto oboru vlastně nejmladší, kurzy oživování jsme v Česku zavedli před dvěma roky, a přesto, že je absolvujeme nejkratší dobu, dopadli jsme takhle dobře," hodnotí výkon české reprezentace s tím, že příští rok se soutěž uskuteční ve Španělsku a za dva roky v Praze, kde budou představeny nové postupy. „To je dobrá zpráva i pro nás, můžeme být výrazně klidnější, že kdyby náhodou, tak budeme určitě probuzeni k životu," mluví za potenciální pacienty starosta Liška, viditelně potěšen úspěchem mladého specialisty.

Jiří Nový ale připomíná, že pokud někdo zkolabuje na ulici, v zaměstnání nebo doma, je nejdůležitější okamžitá laická pomoc.

„K případu může přijet špičkový odborník, ale pokud se nedostane k pacientovi včas, je to k ničemu," míní kardiolog, který vedle praxe v nemocnici působí jako záchranář u hradecké letecké služby.

Jmenuje kroky, nutné pro záchranu života. První zásadou je, nebát se poskytnout první pomoc. Druhým krokem je, co nejdříve zahájit nepřímou srdeční masáž.

„Kdybych mohl základní pomoc úplně zjednodušit, tak je to opravdu o tom, nebát se a zahájit nepřímou masáž srdce," nabádá záchranář. Frekvence – co nejrychleji a co nejhlouběji, 4 až 5 centimetrů. Debatujeme také o umělém dýchání, které má zásadní význam u oživování dětí a utonulých. „V okamžiku, když bude mít někdo zástavu srdce po infarktu, tak v oběhu ještě kyslík zůstává. Proto je důležité zahájit okamžitou masáž srdce," nabádá lékař.

Jiří Nový pochází z Nového Bydžova, je ženatý, má dva syny a pracuje na interním oddělení jičínské nemocnice. Pochází z učitelské rodiny. Když přemítal o povolání, vypadalo to, že bude kantorem. „Babička byla sálovou sestrou a já, když jsem za ni přišel do nemocnice, miloval vůni dezinfekce. Byl jsem ale na kordy s učitelkou biologie, která o mně tvrdila, že mám nevyvinutou sociální inteligenci. Nevím, co tím myslela, zjevně mě neměla ráda. Zkoušky na vysokou jsem složil a tak jsem si řekl, že to jeden semestr zkusím, a zůstal jsem," vzpomíná s úsměvem na svá studia.

Zaměřil se na interní obory a kardiologii. Své povolání vykonává s láskou, plným nasazením a pokorou. Srší z něho pozitivní energie. Svěřuje se nám i se svými lékařskými úspěchy, které ho motivují v další práci. S láskou se věnuje i výchově svých synů a rodině. Pokud zůstane volná chvilka, bere kytaru a vydává se za kamarády ze studií. To je prý skvělý relax.