Jinčí čin zachovává myšlenku oživování atraktivních a přesto přehlížených míst ve městě Jičíně. Pro letošní ročník organizátorky vybraly čtyři nová místa, kterými jsou kostel Panny Marie de Salle na Novém Městě, vlakové nádraží, prostor u rybníka Šibeňák a zahrada knihovny Václava Čtvrtka. Po roce se opět vrátí do Jezuitské koleje, která minulý rok přilákala nejen příznivce kulturního programu, ale také obyvatele města, z nichž mnozí zavítali do koleje poprvé.

Kromě myšlenky oživování programu přináší téma změny, které se odráží například v možnostech odívání, využívání veřejných prostorů a také přístupech k pohřbívání. Ve středu zavítají do kostela na Novém Městě autorky projektu Ke kořenům, které představí možnosti alternativního pohřbívání. Následovat bude zvuková performance Heidi Hornáčkové v doprovodu Matouše Hejla. Večer rozezní varhany kostela skladatel a výtvarník Tomáš Hrubiš, na něhož naváže bosenská zpěvačka Aida Mujacic.

Ve čtvrtek program naruší veřejně využívaný prostor vlakového nádraží. Zaplní ho pouliční umělci a odpoledne se nádražní hala promění v halu koncertní s orchestrem složeným z účastníků hudební dílny. Dílnu povede italský hudebník a pedagog Alessandro La Rocca v angličtině. Tématicky se také uskuteční přednášky o využívání a utváření veřejného prostoru. Pozvání přijali Zuzana Štefková, Jan Wollner a Michal Lehečka. Den zakončí elektronický quartet Gurun gurun. Pátek v jezuitské koleji začne šicí dílnou, projekcí studentských filmů a prodejem oblečení a knih.

Zástupci Stínové rady pro reklamu přijedou přednášet o sexistické reklamě a jejím vlivu na naše životy. Uskuteční se také dvě divadelní představení, dvě hudební produkce a jeden multimediální koncert s názvem PET(m)use se scénou vytvořenou z PET lahví. Z města do přírody se festival přesune v sobotu, konkrétně k rybníku Šibeňák. Vytvořit si sešit či rekoláž v jedné z dílen anebo pozorovat dění během odpoledního pikniku umožní celé sobotní odpoledne.

Na poetickou atmosféru naváží studenti Damu, kteří v uskupení Autorská orba přečtou své texty. I podvečerní hudební produkce bude inspirována literaturou, básně psychoanalytika a surrealisty Zbyňka Havlíčka zhudební jilemnická kapela Žiwa. Den završí pražská kapela Free Balkan Quintet mísící balkánské rytmy s jazzem a volnou improvizací. Poslední festivalový den v zahradě knihovny bude příležitostí k diskuzi nad programem zakončený koncertem jičínské dvojice Máša a Medvěd.