Mezi protagonisty se vystřídali vynikající herci a recitátoři. Tradice vzniklá za totality přečkala prvopočátky kapitalismu, ale nepřežila změnu vlastníka památkového objektu. Starohradské kulturní centrum s poetickými programy, výstavami a zámeckým festivalem je minulostí.

Těžko tuto situaci snášel galerista a renesanční kumštýř Josef Bucek, který ve Vokšicích vybudoval skvostnou a všem otevřenou výstavní prostoru. „Výtvarná skupina 85, ve které byl kromě mne Petr Heber a kolegové Volf a Škoda, byla prvním uskupením, které v zámku vystavovalo. Těšili jsme se na vystoupení Hany Kofránkové a Alfreda Strejčka a vědomí toho, že by tohle mělo zmizet, mi nedalo spát. Nakonec jsem se rozhodl a nabídl organizátorům z Občanského sdružení SH pokračovat v tradici ve Vokšicích v mé galerii, případně na louce u zámku,“ uvedl Josef Bucek.

Umělci

Protagonisté prvomájových setkání, rozhlasová režisérka a recitátorka Hana Kofránková a herec Alfred Strejček Vokšice počátkem března navštívili a výsledkem je dohoda, že prvomájové odpoledne se opět uskuteční.

„Ano, mělo by být od 14 hodin v galerii pana Bucka,“ potvrdila informaci doktorka Eva Bílková z občanského sdružení SH.

Podle vyjádření organizátorů se uskuteční v ještě nestanoveném termínu o prázdninách jeden nebo dva koncerty na zkoušku.

„Bude to něco podobného, co bylo náplní Zámeckého festivalu, kde otěže třímali Alfred Strejček a s ním, kytarista, profesor Štěpán Rak.

„Uvidíme, zda se podaří obě akce přenést do Vokšic a jaký bude zájem publika,“ uvedl mecenáš kultury Josef Bucek.