Jednalo se o 47. ročník a organizátorem byl jičínský odbor Klubu českých turistů, jemuž v současnosti předsedá Jan Kaizr. Vypomohlo i město a sponzoři.

Účastníci si během soboty museli přivstat. Jako každý rok i tentokrát byl oficiální start pochodu časově omezen. Kdo chtěl šlapat o diplom, musel se do desáté hodiny zapsat na nádvoří Valdštejnského paláce, kde byl start. A pokud někdo si z pestré nabídky tras chtěl vybrat jednu z těch delších, musel zkrátka přijít poměrně brzo ráno.
Své o tom věděla skupinka přátel okolo nadšeného výletníka Zdeňka Kociána. „Velmi jsem se na pochod těšil. S kamarády se účastníme už od střední školy. Letos to bude tak poosmé. Navíc je dneska krásně, bez mráčku," řekl ráno na startovní čáře.

S počasím měl pravdu, jen s malou výhradu, že ráno vzduchem ještě poletoval sníh. „Chodíme každoročně. Dnes je bílá sobota a začalo sněžit. Všechno je, jak má být," zažertoval člen party Radek Škrha. Nato se strhla diskuze mezi ortodoxními a rekreačními výletníky, jak dlouhou trasu vlastně podstoupí. Konsensus byl 24 kilometrů. „Mohlo to být horší. Málem jsme šli o osm kilometrů více," zhodnotil Ondřej Činátl.

Potom se zapsali a vyrazili na túru. Byli jedněmi z 2359 letošních účastníků. Nejčastěji se šlo na pět kilometrů, ihned v závěsu byla co do oblíbenosti patnáctikilometrová procházka. 

Výšlapu se nicméně neúčastnili jen zkušení chodci, nýbrž i ti nejmenší, z nichž mnozí jedinečnou atmosféru jarního hromadného pochodu zažili poprvé. Společně s rodiči se prošli lipovou alejí do Valdštejnské lodžie, kde byla přichystána zábava v podobě dílen.

Turisté, kteří se prokázali razítky z kontrol a tím potvrdili, že vzdálenost ušli poctivě, obdrželi diplom.