Jsou to klasické zapalovače, se kterými lehce škrtnete. Zapalovače s dětskou pojistkou jsou opatřeny systémem, k jehož spuštění musíte vyvinout větší sílu. Tím pádem s ním děti nemohou manipulovat.

„Zapalovače máme a všechny mají dětskou pojistku,“ ujistili nás v trafice na Valdštejnově náměstí v Jičíně. Náhodně vybraný kus šel opravdu těžko smáčknout.

„Víte, ono je to celé blbost,“ uvedl asi čtyřicetiletý tatínek a pokračoval: „To bych musel klukovi zakazovat používat nůžky, protože by se mohl propíchnout, kudlu, protože by se mohl pořezat, a já nevím co. Chytrolíni v Bruselu už nevědí, jak otravovat život. Všechno je to totiž o výchově. Když dítě dobře vedete, tak problém se zapalovačem je směšný.“

Názory

Podobný názor měla většina rodičů, kterých jsme se včera dotázali. Jedna z prodavaček v marketu, kde rovněž měli zapalovače, nám řekla: “ Možná je to dobré nařízení, ale co je to větší síla, kterou je nutné vynaložit na zapálení plamínku? To je nějaká nová fyzikální hodnota? Jak chtějí někoho postihovat, když nikde není tohle definováno?“

O tom jsme se sami přesvědčili v jedné z mnoha provozoven vietnamských ochodníků. Zapalovač za sedm korun šel zapálit docela snadno, ale někteří, kterým jsme ho půjčili, tvrdili, že jde těžko, jiní lehce. Vietnamci měli u zapalovačů upozornění, že nepatří do rukou dětem.

Helena Šepsová z Trafiky na Pecce byla na nařízení připravena, v nabídce má jen zapalovače s pojistkou.

Stejně je tomu v Tabáku v Nové Pace. „Věděli jsme o nařízení, staré zásoby jsme vyřadili,“ říká Lenka Urbaníková. Odstranili i zapalovače, které byly maketami hraček.