Podle nového modelu krajského úřadu budou zrušeny lékařské pohotovosti, které nahradí pohotovosti přímo v nemocnicích. Lidé z Novopacka by tak museli v akutním případě za lékařem do nemocnice v Jičíně. Města Jičín ani Hořice se tomuto postupu nebrání. Novopačtí, kteří nemají nemocnici ani středisko rychlé záchranné služby, jsou proti.


Na posledním jednání v Hradci Králové místostarosta města Josef Hendrych opakovaně upozornil na fakt, že Novopacko jako celek včetně Staré Paky, Vidochova, Pecky a Úbislavic nemá k dispozici středisko rychlé záchranné služby (RZS) a její dostupnost z Jičína je na limitované časové hranici.

Nespokojenost

„Nejsme spokojeni, záležitost se už řeší několik let. Jsme ochotni vybudovat zázemí pro rychlou záchrannou službu,“ konstatuje starosta Josef Cogan.


Pokud bude v Nové Pace zřízena, město se nebude bránit zrušení lékařské pohotovosti. Šéf hradecké záchranné služby již jednal s ministerstvem zdravotnictví o zřízení výjezdového stanoviště RZS v Nové Pace. Ministerstvo vyjádřilo ochotu financovat toto pracoviště, neboť by zajišťovalo zásahy i pro část Libereckého kraje.

Řešení

Ředitelka jičínské nemocnice Dana Kracíková nabídla Packým jednání o přechodném zřízení pohotovostní služby v Nové Pace službou jičínské nemocnice.

Věra Hlostová, členka zdravotního a sociálního výboru Královéhradeckého kraje a staropacká starostka uvedla, že zrušení lékařské pohotovosti v Nové Pace výbor podmiňuje zřízením rychlé záchranné služby, což také navrhne na dnešní schůzi zastupitelstva. Další jednání v Praze by se mělo uskutečnit v polovině září.