VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy jdou do stávky

JIČÍNSKO - Na úterý 4. prosince je plánována stávka učitelů. Pedagogové z jičínského okresu se připojí k celostátnímu protestu, jehož cílem je získat pro školství více peněz.

3.12.2007
SDÍLEJ:

Na mnoha školách visí leták s informací, že v úterý se učit nebude. Foto: DENÍK/Milan Zámečník

V Jičíně se k úterní stávce hlásí všechny čtyři základní školy, dokonce zůstanou zamčené, v provozu nebudou ani družiny a jídelny. Informace o protestní akci vyvěsili v pátek i na II. základní škole. „Do stávky jde 41 zaměstnanců, čtyři jsou nemocní. Na to, jak mají postupovat, se nás ptaly i menší školy,“ uvedl ředitel Milan Smolík. Rodiče se o situaci informovali už při rodičovských schůzkách.

Některá zařízení budou uzavřena

V okrese tak zůstane zítra uzavřeno osm větších škol – čtyři v Jičíně, po jedné v Libáni, Sobotce, Lázních Bělohrad. V Kopidlně budou taky stávkovat, pro děti tady ale připravili náhradní program. Jinde protesty rovněž podpoří.


„Zatím nic nevíme, ve škole nejsou odbory a první konkrétní informace se k nám dostaly teprve ve středu,“ říká ředitel Základní školy v Komenského ulici v Nové Pace Milan Schlögl. Jedno je jisté, škola bude v úterý v provozu, tak jako jídelna i družina. Obdobná situace je i v Základní škole v Husitské ulici, kde žáci nastoupí do vyučování, které bude podle počtu stávkujících učitelů upraveno.

„Jedincům, kteří se chtějí zúčastnit protestu, nebudeme bránit,“ míní ředitel Petr Ježek. V provozu bude družina, plně zajištěno je stravování. Gymnázium a Střední odborná škola v Nové Pace se ke stávce nepřipojí. Zde mají jiný důvod. Na úterý připadá už rok dopředu avizovaný den otevřených dveří a akci nelze odvolat.


V Masarykově základní škole v Železnici ředitelka stále čeká, zdali pedagogové přijdou s tím, že chtějí stávkovat. Rozhodne se až podle situace. Zatím to vypadá, že bude zařízení zítra v provozu.


V hořické ZŠ Komenského učitelé stávku podporují, pro žáky však je připraven náhradní program. Z prvního stupně pojedou do ZOO ve Dvoře Králové, družina bude také v provozu. Druhý stupeň má zajištěn program místo prvních tří vyučovacích hodin, nebo mohou starší děti zůstat se svolením rodičů doma. V dalších hořických ZŠ Na Habru a Na Daliborce se nehodlají připojit ke stávce, školní družina by měla být pro děti rovněž v provozu.


V ZŠ Karla Václava Raise v Lázních Bělohrad se učitelé včetně družiny protestní akce zúčastní. Podle informace ředitele Jaroslava Jiráska byli rodiče informováni a toto rozhodnutí akceptovali.


V Miletíně se ke stávce učitelé nepřidají, tak jako i v ZŠ Eduarda Štorcha v Ostroměři, kde podle vyjádření ředitele Přemysla Vajdla nemá od vyučujících žádné podněty k tomuto kroku.


Základní škola Kopidlno bude protestovat, ale tzv. smíšenou formou. Vyučování na druhém stupni odpadne, avšak na 1. stupni je organizován pro děti podle informace ředitele Pavla Berného náhradní program již z ohleduplnosti k rodičům. Mimo jiné se uskuteční plavecký výcvik.
Základní a Zvláštní škola v Libáni bude kompletně uzavřena včetně školní jídelny i družiny.


V Základní škole v Sobotce bude stávkovat celý učitelský sbor kromě ředitelky. Škola, jídelna i družina budou zavřeny.

Názory rodičů

A jaký názor mají na stávku pedagogů rodiče? Ti si musí zajistit hlídání ratolestí, což není vždy jednoduché. „Jsem naštvaný. Nelíbí se mi, že učitelé si berou děti jako rukojmí. Kam je máme dát, až budou stávkovat? Moje dcera chodí do druhé třídy a já se musím s někým domluvit, kdo by mi ji pohlídal,“ zlobí se Jiří Drbohlav z Jičína.


„Děti mám zatím malé, ale poradili bychom si. Máme babičky, které by to obstaraly,“ míní Zdeněk Pekárek z Kopidlna.
Marcela Baťková z Jičína uvedla, že syn může zůstat doma sám. Ale kolegyně, které mají mladší děti, s uzavřením škol problém mají, musejí hledat náhradní hlídání, což není vždy jednoduché.


„Pro nás je to zatím bezpředmětné, jelikož máme malé děti. Ale nevím, co bych dělala na místě rodičů, jejichž děti chodí do škol, které budou stávkovat a budou zavřené. Obě babičky stále pracují, takže bych musela shánět nějaké jiné hlídání,“ říká Iva Koubová z Jičína.

3.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Cogan.

Starosta Cogan se do sněmovny nevrátí

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Klára Dostálová: Na zázraky nevěří, ale volební účast odhaduje na 70 %

Hořice - Klára Dostálová z Hořic, náměstkyně ministra pro místní rozvoj, jednička na kandidátce ANO 2011v Královéhradeckém kraji při svém hlasování v hořické hasičské zbrojnici uvedla:

Nejmenší Petrovičky nemají ani obchod, na pivo chodí k sousedům

Petrovičky - Občané obce s nejmenším počtem obyvatel v Královéhradeckém kraji volí na dvaceti metrech čtverečních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení