Přestože se některé organizace v regionu potýkají po zavedení nového systému sociálních služeb s potížemi s financováním, žádná zatím svou činnost neukončila. “Peníze, které dává stát na zajištění všech služeb samozřejmě nestačí, další peníze uvolňuje kraj i jednotlivé obce, ročně se v kraji bude jednat o přibližně miliardu korun,“ řekl vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Martin Scháněl. Dodal, že by bylo potřeba získat ročně desítky milionů korun navíc. „Za současné situace je obtížné rozšiřovat nabídku služeb, zvyšovat počet zaměstnanců či zajišťovat nové vybavení sociálních zařízení,“ řekl.


Podle něj zavedení příspěvku na péči způsobilo komplikace především terénním službám, které od klientů dostávají malé částky, naopak domovy důchodců, v nichž jsou lidé umístěni dlouhodobě, získávají od klientů celý příspěvek na péči.

Náš okres

Zda zavedení nového systému sociálních služeb přineslo na začátku roku potíže městským úřadům, na to jsme se zeptali v Hořicích, Jičíně a Nové Pace.


Na odboru zdravotní a sociální péči v Hořicích měsíčně vyřizují třicet žádostí o příspěvek na péči, jeho vyřízení trvá zhruba dva měsíce a to podle toho, jestli je u žádostí zdravotní dokumentace kompletní nebo nikoliv. Žadatelům je ze šedesáti až sedmdesáti procent vyhověno. Každý měsíc odesílají na úřad Královéhradeckého kraje požadavek na výši všech příspěvků, které zde vyplácí, prostřednictvím krajského úřadu je vyplácí ministerstvo. „S nedostatkem peněz jsme se zatím nesetkali,“ sdělila odborná referentka Vendula Raisová z odboru zdravotní a sociální péče.


Vedoucí odboru sociálních věcí jičínské radnice Rostislav Vodák řekl, že s vyplácením příspěvků nemají od poloviny února problémy. „Příspěvek na péči vyplácíme přibližně 1500 klientům, nyní již provádíme kontroly jeho využití, bez problémů zvládáme také nové posouzení žádostí a vyřízení,“ řekl Vodák.

Problémy nejsou

V Nové Pace se podle vedoucí sociálního odboru městského úřadu Věry Kazdové rovněž nepotýkají s problémy. Příspěvky na péči získává zhruba tři sta klientů, kontroly využití financí zatím zpětně neprováděli, neřešili ani žádnou stížnost. Obyvatelé domova důchodců dostávají příspěvek přímo na adresu zařízení.


Systém sociálních služeb se změnil od letošního ledna. Příspěvek na péči dostávají postižení a senioři přímo, sami si za něj mají hradit pobyt v ústavu, pečovatelku či opatrování rodinou.


Potřební získávají měsíčně od 2000 do 11 000 korun podle své závislosti na potřebné pomoci.

Sociálním zařízením v hradeckém kraji chybí peníze na rozvoj

Sociálním zařízením v hradeckém kraji chybí peníze na rozvoj

Hradec Králové 21. října (ČTK) - Peníze, se kterými hospodaří sociální zařízení v Královéhradeckém kraji, stačí pouze na udržení jejich základních funkcí a neumožňují další potřebný rozvoj služeb pro klienty a jejich vybavení. Přestože se některé organizace v regionu potýkají po zavedení nového systému sociálních služeb s potížemi s financováním, žádná zatím svou činnost neukončila. Zvýšený nápor práce, který systém přinesl, zvládají také jednotlivé městské úřady, zjistila ČTK.

"Peníze, které dává stát na zajištění všech služeb samozřejmě nestačí, další peníze uvolňuje kraj i jednotlivé obce, ročně se v kraji bude jednat o přibližně miliardu korun," řekl ČTK vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Martin Scháněl. Dodal, že by bylo potřeba získat ročně desítky milionů korun navíc. "Za současné situace je obtížné rozšiřovat nabídku služeb, zvyšovat počet zaměstnanců či zajišťovat nové vybavení sociálních zařízení," řekl.

Terénní služby

Podle něj zavedení příspěvku na péči způsobilo komplikace především terénním službám, které od klientů dostávají malé částky, naopak domovy důchodců, ve kterých jsou lidé umístěni dlouhodobě, získávají od klientů celý příspěvek na péči. Například v Domově důchodců v Albrechticích nad Orlicí na Rychnovsku zavedení nového systému sociálních služeb nezpůsobilo vážnější komplikace. "Příspěvek na péči klienti převádí na nás, nesetkali jsme s žádným větším výpadkem způsobeným vyřizováním žádostí o příspěvek a změnou systému," řekl ČTK ředitel domova Karel Vacek. V albrechtickém domově je téměř šest desítek lůžek, příspěvek na péči může dosahovat až čtvrtiny ročního rozpočtu domova.

Zavedení nového systému sociálních služeb přineslo na začátku roku potíže městským úřadům. "Zpočátku s vyplácením byly potíže, nyní se situace stabilizuje, daří se nám vyřizovat žádosti v zákonných lhůtách," řekl vedoucí sociální odboru náchodské radnice Pavel Schuma. Na Náchodsku měsíčně zažádá o příspěvek na péči přibližně 40 lidí, jeho vyřízení trvá zhruba tři měsíce, žádost musí posoudit lékař úřadu práce.

Například vedoucí odboru sociálních věcí jičínské radnice Rostislav Vodák ČTK ale řekl, že s vyplácením příspěvků nemají od poloviny února problémy. "Příspěvek na péči vyplácíme přibližně 1500 klientům, nyní již provádíme kontroly jeho využití, bez problémů zvládáme také nové posouzení žádostí a vyřízení," řekl Vodák.

Pouze jednotlivci

Podle Scháněla jsou v kraji jednotlivci, kteří se dosud příspěvku na péči nedočkali. "V některých případech byla podána odvolání proti rozhodnutí, což přidělení zdrželo, problém je také v nedostatku posudkových lékařů úřadů práce, kterým výrazně přibylo práce," řekl Scháněl. V Královéhradeckém kraji funguje přibližně pět desítek sociálních zařízení, polovinu z nich spravuje kraj. V zařízeních, která slouží také pro seniory, je nyní podle Scháněla přes 2500 lidí.

Systém sociálních služeb se změnil od letošního ledna. Příspěvek na péči dostávají postižení a senioři přímo, sami si za něj mají hradit pobyt v ústavu, pečovatelku či opatrování rodinou. Potřební získávají měsíčně od 2000 do 11.000 korun podle své závislosti na pomoci.

sja fcz