Jedním z nejdůležitějších dotazů byla otázka, zda si rozumí s rodiči. Zatím co ti mladší uvedli vesměs souhlasnou odpověď ,u starších se objevovaly stížnosti: rodiče mi nerozumí, nepovídají si se mnou, nevědí co chci.
Na otázku, jak si rozumí rodiče mezi sebou, se u obou věkových kategorií shodně objevily odpovědi, že si buď celkem rozumí a někdy se trochu hádají, nebo se často hádají.

Rozdíly

Větší rozdíly jsme zaznamenali u otázky: Dostáváš kapesné? Za co peníze utrácíš? Žáci z 1. stupně neměli velké ponětí o tom, co stojí měsíčně provoz rodiny. Ti starší uváděli menší cifry, než je realita. Jedním z nejhorších okamžiků života byl pro děti z rozvrácených manželství rozvod rodičů. Když jsme se zajímali, kolik již měli v životě mobilů, většina uváděla dva až tři. Starší děti vesměs dostávají kapesné, a za co je utrácí? Někdo si spoří, další za telefon, ale někteří i za alkohol!
Co by mělo zmizet ze světa? Bez ohledu na věk to byly války, nemoci, drogy, zbraně, ale několikrát také menstruace a policie. Respondenti se přiznali k lásce ke zvířatům. Jako nejhezčí okamžik svého života uváděli jízdu na koni, první koupené zvířátko, rybářský úlovek. Ze všech dotazníků, až na dvě výjimky, vyzařovala touha po komunikaci s rodiči a po uznání, že i děti mohou mít vlastní, třeba špatný, ale svůj názor.