Jedna z maminek, která je druhým rokem na mateřské dovolené, uvedla, že firma v Nové Pace ji už oslovila, zde se vrátí do zaměstnání. S manželem však plánují druhé dítě, a tak nástup do práce zatím odloží. Evě, která pracovala v jednom z packých podniků, skončila mateřská, a když se chtěla vrátit do práce, nenašla vhodné uplatnění. Rodina řešila situaci dalším potomkem.

Ženám, které hledají zaměstnání, byl v loňském roce na Novopacku nápomocný projekt, jehož cílem je usnadnit návrat osob pečujících o děti do zaměstnání.

Nabízí jej Občanské sdružení Most ke vzdělání ve spolupráci s Úřadem práce v Jičíně.

Rekvalifikace

V Nové Pace se do akce zapojilo jednadvacet maminek, které převzaly certifikát s celostátní působností – osvědčení o rekvalifikaci administrativních pracovnic.

O projekt mělo původně zájem 43 žen, 30 z nich nakonec absolvovalo bilanční diagnostiku, která odhalí možnosti jednotlivců. Nakonec bylo jednadvacet maminek zařazeno do rekvalifikačního motivačního kurzu.

Absolvovaly sto dvacet vyučovacích hodin a stejný počet hodin praxe u osmnácti firem v regionu. Závěrem skládaly zkoušky. „Před podepsáním pracovních smluv máme sedm maminek, což je myslím velice úspěšné,“ hodnotí výsledky manažer Lubomír Vlach.

Projekt, jehož snahou je pomoci osobám, hledajícím zaměstnání, jež mají z nejrůznějších důvodů ztížen přístup na trh práce, se podle organizátorů zdařil na výbornou. „Rekvalifikace pro nás představuje spoustu nových informací, seznámily jsme se s prací na počítači a dalšími záležitostmi. Místo ale zatím nemám,“ uvedla dvaatřicetiletá Renata Adamcová z Pecky, která je nezaměstnaná. Pracovala jako prodavačka, ale kvůli dětem nyní nemůže směnovat.

„Máme větší přehled o novinkách, jaké jsou šance na uplatnění. Je to opravdu skvělá záležitost. Něco nového jsme se naučily a také víme, jakým směrem máme jít,“ pochvaluje si iniciativu sdružení Most ke vzdělání Romana Benešová (35 let) z Nové Paky.