Tamní zemědělci si musejí připadat jako ve zlém snu. O prázdninách museli kvůli ptačí chřipce vybít drůbež, a sotva se vzpamatovali a nakoupili nové slepice, přišla další rána. Zálší je letos prvním místem v Česku, kde byl zjištěn pozitivní případ bovinní spongiformní encefalopatie neboli nemoci šílených krav.


Veterinární testy odhalily BSE u více než jedenáctileté krávy z chovu Zemědělsko-obchodního družstva Zálší ve Slatině. Celkově jde o sedmadvacátý potvrzený případ výskytu BSE v ČR. Na Orlickoústecku byla nákaza poprvé potvrzena v Dolní Dobrouči v dubnu 2004, tehdy šlo o desátý případ a utracena byla asi stovka zvířat.

Opatření

Opatření, která byla přijata, nejsou zdaleka tak dramatická jako v případech výskytu ptačí chřipky. „Zatím to znamená, že bude zřejmě poraženo pět dojnic z okruhu nemocné krávy. Rozhodně nejde o tra〜gédii, která by byla srovnatelná s ptačí chřipkou,“ řekl předseda ZOD Zálší František Bartoš.
„Příčinu nákazy neznám, ale je zajímavé, že se s nebezpečnou chorobou kráva dožila jedenácti let, a dokonce i v deseti letech zabřezla,“ doplnil ho Jaroslav Harapát, hlavní zootechnik.

Na farmě ve Slatině na Orlickoústecku veterináři zjistili nemoc šílených krav (BSE). Nakažena byla jedna jalovice, preventivně však bude utraceno dalších pět kusů dobytka. Zemědělskému družstvu z nedalekého Zálší, kterému farma patří, se smůla lepí na paty. Nejdřív v červnu bojovalo ve čtyřech svých filiálkách v okolí s epidemií ptačí chřipky. Asotva se z ní vzpamatovalo, udeřila pro změnu BSE. „Je to opravdu na mrtvici,“ kroutí hlavou šéf zemědělské výroby družstva Vladislav Peterka.

Příčina nákazy

Příčina nákazy není známa, může ale pocházet z krmení. Veterináři však ujišťují, že nejde o nic závažného. Jde již o 27. případ BSE v Česku a roční odstup od posledního výskytu nasvědčuje, že nemoc je již na ústupu. Ještě předloni bylo v ČR zjištěno osm případů BSE, tedy historicky nejvíc, a vloni tři případy. První kus dobytka nakažený BSE veterináři v tuzemsku potvrdili v roce 2001. „Infikována byla 11letá dojnice. Utracení čeká i dalších pět stejně starých kusů. Ostatního dobytka se opatření nedotknou,“ uvedl předseda družstva František Bartoš. Podle veterinářů je nemožné, aby se nakažené maso dostalo na trh. Vyšetřován je každý kus, který přijde na jatka.