VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové busy na Libáňsku

Jičínsko - Celý rok jsme informovali o marné snaze některých představitelů samospráv na zachování železniční dopravy na trati 063 Kopidlno – Dolní Bousov. Od neděle 9. prosince byl tento způsob dopravní obslužnosti nahrazen v pracovní dny autobusy.

10.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Radmila Šepsová

Nová linka plně nahradí všechny vlaky, navíc pojede nový dopolední spoj v 9 hodin z Kopidlna do Rokyt〜ňan a večer pojede nový autobus po 22. hodině z Jičína do Libáně.


„Vlaky na trati 063 v úseku Kopidlno – Dolní Bousov patří dlouhodobě mezi nejméně využité spoje v kraji, za celý den využije vlaky méně než 80 cestujících. Královéhradecký kraj preferuje železnici jako hlavní páteř dopravy, malé přepravní proudy však zajistí levněji autobus, který navíc lépe obslouží obce, které neleží přímo u železnice.“ informuje ing. Vladimír Záleský, jednatel společnosti OREDO, která pro kraj organizuje regionální dopravu, a pokračuje: „Trať míjí důležitá sídla, například vzdálenost nádraží od Libáně je 2 km. Trať je navíc trasována mimo hlavní přepravní proudy, většina lidí zde proto již dnes cestuje autobusy.“


Na trati 063 jezdilo dosud v pracovní dny 6 párů vlaků. Od včerejška místo nich pojede sedm párů nových autobusových spojů.
„Náhrada za vlak bude více než stoprocentní. Místo každého vlaku pojede autobus, navíc dopoledne bude doprava rozšířena o nový spoj v 9 hodin z Kopidlna do Rokytňan a zpět, který umožní lidem například dopravu na nákupy nebo k lékaři. Také návaznost na vlaky je vyřešena, autobusy budou zajíždět k železničním stanicím v Dolním Bousově a Kopidlně,“ informuje ing. Tomáš Jurček, technolog společnosti OREDO.

Skoro žádná změna

Pro cestující, kteří dnes využívají vlak, se nic nezmění, pouze místo vlaku pojede autobus. Ten navíc obslouží centra obcí Libáň a Rokytňany, jejichž docházková vzdálenost k železničním zastávkám je 2 kilometry. Zastupitelstva obcí Libáň a Rokytňany návrh na zavedení autobusů místo vlaků schválila a deklarovala, že nová autobusová linka zlepší dopravní obslužnost a bude pro ně přínosem. O víkendech opět pojedou vlaky, takže trať nebude zrušena.


Díky možnosti využití autobusu i pro další trasy a nižším provozním nákladům oproti vlaku bude možné zavést další nový autobusový spoj. „Každý pracovní den pojede nový autobusový spoj z Kopidlna přes Libáň do Jičína ve 20.50, zpět pojede po stejné trase z Jičína po 22. hodině. Tento autobus umožní cestujícím dopravu z Jičína z odpolední směny. Díky tomu se obcím Staré Místo, Veliš, Bukvice, Střevač, Bystřice, Sedliště, Staré Hrady, Libáň a Kopidlno zlepší dopravní obslužnost,“ dodal Jurček. (S použitím materiálu spol. OREDO)

Den 9. prosinec byl změnou jízdních řádů:


Jičínsko - V souhrnu uvádíme nejpodstatnější změny týkající se okresu Jičín :
Na lince 630010 Hradec Králové-Hořice-Jičín-Liberec je zaveden nový autobusový spoj s odjezdem v 5.20 hod. z Hořic a v 5.50 hod. z Jičína do Liberce. Vratný spoj z Liberce do Hradce Králové odjíždí ve 13.00 hod. přes Jičín a Hořice.
Na lince 630047 Hořice-Miletín-Dvůr Králové je opožděn o 10 minut první ranní spoj z Hořic do Dvora Králové na 4.35 hod. z Hořic. U této linky je také uspíšen odjezd spoje č.10 z Miletína na 7.20 hod.

 


Novinkou od letošních změn je, že dojde v pracovní dny k nahrazení vlaku na trati 063 Bakov nad Jizerou-Dolní Bousov-Kopidlno autobusy. Bude to v úseku Kopidlno – Dolní Bousov, a autobusy budou jezdit dle jízdního řádu linky 630063 Kopidlno-Libáň-Dětenice-Dolní Bousov.
Další novinkou je zřízení nové autobusové zastávky v Popovicích u cihelny ve směru na Jičín, a to na linkách 630070 Jičín – Slavhostice – Nový Byd〜žov, a 630080 Jičín-Vysoké Veselí-Nový Bydžov. Budou zde zastavovat dva ranní školní spoje po 7. hodině.


K novému večernímu autobusovému spojení dojde na lince 630073 Jičín-Libáň. Jsou zde přidány také nově zastávky Jičín, Continental a Jičín, Hradecká. Večerní spoj bude odjíždět v pracovní dny ve 22.10 hodin od Continentalu a ve 22.15 z autobusového nádraží do Libáně. Tímto spojem se bude možné také přímo dopravit i do Kopidlna. U této linky došlo k uspíšení dopoledních spojů č. 11 a 15 , aby na ně v Libáni navazovaly nové autobusové spoje do Dolního Bousova, které jedou přes Dětenice, Dolní a Horní Rokyt〜ňany. V neděli je také uspíšen spoj č. 23 o 30 minut a bude odjíždět ve 14.05 hodin z Jičína.


Na lince 630075 Jičín-Hořice-Hradec Králové je uveden spoj s odjezdem v 5.20 hod. z Hořic do Jičína (příjezd v 5.49 hodin), který v tomto úseku bude obsluhovat všechny zastávky. Tento autobusový spoj pokračuje z Jičína přímo do Liberce.


Na lince 630087 Jičín-Nová Paka je u spoje č.25 s odjezdem v 16.30 hodin z Jičína,aut.nádr. zařazeno zastavování na Hradecké a u Continentalu.
U dálkové autobusové linky 630085 Hořice-Lázně Bělohrad-Jičín-Mladá Boleslav-Praha jsou zrušeny páteční spoje č.11 (v 11.15 h. z Jičína do Prahy ) a 8 (v 15.05 hodin z Prahy do Jičína). Spoj č. 22, který odjíždí v 15.45 hod. z Jičína do Lázní Bělohrad, bude zastavovat v Jičíně také na zastávce Hradecká a u Continentalu. Pondělní posilový spoj č. 7 z Jičína pojede o 5 minut dříve a příjezd do Prahy bude v 6.45 hodin.


Dále došlo u řady linek k úpravě jízdních dob jednotlivých spojů, a to především zkrácením jízdní doby. Důvodem je přání naší dopravní společnosti o rychlejší a tím i kvalitnější cestování v našich autobusech. O jednotlivých změnách je potřebné se informovat přímo z jízdních řádů, které jsou v knižním vydání v prodeji již od 5. prosince 2007, a to jak v informačních kancelářích a knihkupectvích, tak i v autobusech a také na webových stránkách www.csadsm.cz. (ČSAD Semily, a.s.)

Nové jízdní řády:

10.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klára Dostálová

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

V novopackém Hotelu Centrál, který se pyšní zrekonstruovaným vchodem a částí podloubí, se odehrál adventní koncert žáků mateřské a základní školy Brána.
4

Sváteční slovo pastora a mladí hudebníci. Hotel Centrál ožil adventním koncertem

Cenu města Jičína si převzal výtvarník Petr Heber

Jičín /FOTO/ - Z rukou starosty Jana Malého si v Porotním sále jičínského zámku převzal Cenu města Jičína za rok 2017 jičínský patriot, restaurátor, výtvarník, designer, ale i sportovec a všeuměl Petr Heber.

Zvládnou boj s nováčkem? Jičín hostí Strakonice

Jičín - První vzájemný duel jasně ovládli. Ale pozor! Soupeř se v dalším průběhu zlepšil a určitě je zatím příjemným překvapením sezony. Házenkáři jičínského Ronalu v sobotu (18.00) na domácí palubovce hostí nováčka extraligy ze Strakonic.

Advent na vlnách rocku a blues

Jičín - Sobotní program Adventního městečka v Jičíně ocení příznivci rockové muziky.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT