Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staré vozy mají stále více obdivovatelů

Jičín - Nad naleštěnými historickými vozy se snad každému zatají dech. Staré stroje lákají nejen muže, jejich kouzlu podléhají i ženy.

25.2.2008
SDÍLEJ:

Nejzajímavější exponáty z jičínské akce Veteránem Českým rájem 2007.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

„Dostaly“ také Jana Zápotockého, který holduje veteránům už od svých osmnácti let.


Vše začalo darem rodičů, nad kterým tak trochu ohrnoval nos, šlo totiž o starší vůz Aero 662. I když byl automobil pojízdný, Jan jej chtěl přetvořit k svému obrazu, zmodernizovat, což také učinil. Pak ho života zavál do Aero Car Klubu Praha, kde jej teprve omámilo kouzlo veteránů jak automobilových, tak motocyklových. Tady teprve zjistil, že modernizací svůj vůz vlastně zničil, a nastala náprava.


„Pár let jsem se tomu věnoval, pak přišla rodina a starosti úplně jiné. Auto jsem musel nakonec prodat a z výdělku jsem částečně uhradil stavbu domu. Ve čtyřiceti letech jsem se ke své lásce zase vrátil,“ říká Jičíňák, který je v současnosti členem Veteran Car Klubu Jičín.


Nejdříve se zaměřil na tatry, ta první byla z roku 1931 a vyžádala si tři roky oprav. Další byly dvě malé tatry – 11 a 12 z roků 1927 a 1926. Protože auta staršího data nebylo možné za přijatelné peníze získat, rozhodl se přejít na automobily francouzské značky Renault.

Nová značka

“Vůbec jsem netušil, s jakými problémy se budu potýkat. Pro všechny součástky musím vycestovat. Už jsem si pořídil tři staré renaulty z let 1924, 1919 a 1914. Sehnat je bylo opravdu dílem náhody,“ říká fanda do starých aut.


Vozy jsou většinou v takovém stavu, že musí projít celkovou nákladnou opravou. Jan Zápotocký téměř všechny odborné práce zvládá sám, dokáže autíčko do šroubku rozebrat a také sestavit. Omlazení veterána si vyžádá zhruba dva až tři tisíce hodin práce. Rodina si prý už zvykla a nestěžuje si, manželka koníčka toleruje.


Pokud vyjedou veteráni do ulic, vždycky vzbudí rozruch. K provozu jim postačí klasická civilní čísla, potom ale musí splňovat všechna pravidla silničního provozu a jako ostatní absolvovat technické kontroly a kontroly emisí.


Druhou možností je získání zvláštní registrační značky, které předchází složité testování. Vůz prochází kontrolou klubové komise a krajské testační komise, a poté mu může být teprve na krajském inspektorátu policie přidělen zvláštní technický průkaz. K němu musí být další nezbytnosti.

Akce veteránů

Jan Zápotocký se zúčastňuje především akcí veteran klubů, jinak je prý na našich silnicích pro „stařešinky“ nebezpečno. „Provoz na běžných silnicích je pro nás dost náročný, jedeme maximální rychlostí 60 kilometrů v hodině, a tak především kamiony nám dávají najevo svoji nelibost. Jiní se zase nalepí přímo na nás a fotí. Je to ale velice riskantní, neboť brzdy nejsou tak dokonalé jako u moderních vozů,“ říká Jan Zápotocký. A tak nejraději se svým miláčkem vyráží po okreskách a obdivuje přírodu a památky.


Jičínskému klubu šéfuje Roman Davídek. Jeho vztah ke starým vozům se prý v rodině dědí, nyní vlastní jednoho provozuschopného veterána a tři čekají na opravu.


Manželka je rovněž tolerantní k jeho koníčku, jen náklady si musí hradit mimo rozpočet rodiny.
Jičínský klub má nyní 47 členů a zhruba 120 starých vozů a motocyklů. Pořádá ročně dvě akce a jeho členové se zúčastňují zhruba dalších osmdesáti.


Nejstarším vozidlem v klubu je americký Brush 1909, nejmladší mají v datu vzniku sedmdesátá léta.


Autor: Iva Kovářová

25.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výsadba u MŠ Na Habru Hořice

Děti si u školky vysázely stromečky

Ilustrační foto

TIP LIGA: Devátým vítězem Pavel Fikar

Orientační běžci závodili za „babího léta“

Jičín - V sobotu se orientační běžci sešli u Kostelecké Lhoty (800 běžců) při třináctém závodě Východočeského žebříčku.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Jde to s Galerií plastik z kopce?

Hořice - Na budově hořické Galerii plastik se viditelně podepisuje zub času. Uvnitř však vane svěží vítr, který přinesla nová koncepce. 

Děti si upekly svůj chleba

Jičínsko - Děti z novopackého Biosu uctily úterní svátek chleba jeho výrobou. Ve Žďáru u Duczynnských si zkusily celý výrobní proces i s ochutnávkou. Chleba byl vždy symbolem šťastného života, zajištění existence rodiny, bezpečného vstupu do období, kdy příroda spí a jejích darů je poskrovnu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení