Hlavní hygienik vydal v pondělí zákaz informací ze strany všech hygienických stanic.

Z našich zdrojů jsme se dozvěděli, že v Oblastní nemocnici v Jičíně se léčí pravděpodobně jeden pacient s hepatitidou A.

Zřejmě medializace epidemie žloutenky nebo alarmující nárůst nemocných podnítily i Krajskou hygienickou stanici v Hradci Králové, aby rozeslala všem školským zařízením přípis, jak nákaze vzdorovat.

Nová Paka

V novopacké základní škole v Husitské ulici byli informování všichni učitelé, kteří předali získané informace žákům. Přijata byla přísná hygienická opatření, na toaletách i ve třídách se nyní používají po umytí rukou jednorázové papírové ručníky.

Děti byly poučeny i v libáňské základní škole, o nákaze byli informováni také rodiče při úterních třídních schůzkách. Ve třídách ale používají stále klasické látkové ručníky, zajistit papírové prý není v možnostech školy. O nutnosti zvýšené hygieny byly poučeny děti z mateřské školy ve Školní ulici. Zařízení má částečně nové a zrekonstruované tolatety včetně umýváren. Každé dítě má svůj ručník, praní zajišťuje škola.

Jičín

Vedoucí školského odboru jičínské radnice Miroslav Kazda ví o tom, že ne všude jsou na školách bezdotykové vodovodní baterie, jejichž používáním se snižuje možnost šíření nákazy.

„Naším cílem je tento stav postupně zlepšovat. Je to odvislé od finančních prostředků,“ uvedl Kazda. Někde ředitelé již na začátku školního roku informovali žáky o nutnosti dodržovat hygienické návyky, někde, jako například na 1. ZŠ ředitel aktuálně upozorňuje na možné nebezpečí.

Druhá ZŠ je vybavena bezdotykovými bateriemi a používají zde papírové ručníky. „Trojka“ je vybavena pákovými bateriemi a v jídelně jsou bezdotykové. I tam jsou používány jednorázové papírové ručníky. Základní umělecká škola v zámku disponuje obyčejnými kohoutky, ale mají tam teplou vodu, mýdlo a papírové ručníky.

Vesměs rekonstruované a nové školy jsou po této stránce vybaveny odpovídajícím způsobem. Takže důraz bude muset být kladen na osvětu a kontrolu dodržování hygienických návyků.

Informace o nemoci:

Virová hepatitida typu A, dříve nazývaná infekční žloutenka, je vyvolána virem hepatitidy A. Tento virus je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmraženém stavu. Zničen je například po pětiminutovém varu, po deseti hodinách při teplotě 60 °C, po působení dezinfekčních prostředků (chlorových preparátů, kyseliny peroctové aj.).

Zdrojem nákazy je infikovaný (nakažený) člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici. Přenos může být přímý od osoby k osobě, např. špinavýma rukama, ale i nepřímý, znečištěnou (kontaminovanou) vodou nebo potravinami a znečištěnými předměty. V případě vody se nejedná pouze o její pití, ale nebezpečné jsou např. i saláty, ovoce nebo jiné tepelně nezpracované potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty. Nebezpečné jsou např. i kostky ledu, připravené ze závadné vody. Přenos krví je vzácný.

Inkubační doba, tedy do doba, tedy doba od nákazy člověka do rozvinutí příznaků onemocnění, je 14 - 50 dní, nejčastěji 30 dní. Již koncem inkubační doby bývají přítomny necharakteristické příznaky. Nejčastěji se jedná o projevy chřipkové (tj. zvýšená teplota, bolesti hlavy, bolesti svalů, únava, rýma, kašel, zánět spojivek), žaludeční a střevní (nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, jindy naopak zácpa, říhání, nadýmání, tlak v pravém podžebří). Vzácněji dochází k projevům kloubním (bolestem, otokům), kožním (svědění, někdy i vyrážce), nervovým (bolestem hlavy, zánětlivým postižením jednoho i více nervů).

Po této fázi ohlašující příchod nemoci nastupuje vlastní fáze onemocnění, kdy dochází ke zhoršení potíží a často se objevuje „žloutenka". Současně s ní má pacient tmavší moč, světlou stolici a svědění kůže. Někdy výše uvedené necharakteristické příznaky chřipkové, žaludeční a střevní nemusí být přítomny vůbec a nemocného přivádí k lékaři žluté zbarvení kůže a bělma očí.