Ti si mohli podat celkem tři přihlášky na vybrané SŠ, některé přijímají děti pouze na základě prospěchu, případně i pohovoru, přijímačky se dělají hlavně na čtyřletých, šestiletých a osmiletých gymnáziích. Většinou jde o test studijních předpokladů od společnosti SCIO nebo zkoušky z češtiny a matematiky.

 Zda školy naplní kapacitu či bude nutné místa doplňovat, bude známo, až studenti doručí tzv. zápisový lístek, který potvrzuje, že si daný vzdělávací ústav vybrali a nastoupí do něj. Obecně se ale předpokládá, že volných míst bude dostatek a většina škol vyhlásí druhé kolo.

 Vybrali jsme několik SŠ, abychom namátkově zjistili, kolik přihlášek od zájemců dorazilo. V Hořících je na obchodní akademii podáno 45 přihlášek, na obor prodavač patnáct. Na zemědělské škole přihlášek: přírodovědné lyceum 28, agronom 33.

Na jičínskou průmyslovku se například přihlásilo 27 žáků na elektrotechniku či 48 na strojírenství. V Nové Pace na Střední škole gastronomie a služeb se přihlásilo do učebních oborů (výběr): cukrář – 57, kuchař/ číšník 84, pekař 11 a do maturitního oboru hotelnictví 71 absolventů ZŠ.

 ,,Zájem o naši školu ze strany uchazečů se zvedá, je to mimojiné i tím, že se snažíme zkvalitňovat výuku a propagovat se na různých soutěžích,“ domnívá se zástupce ředitele SŠGS v Nové Pace Petr Jaroš. O skutečném počtu zapsaných studentů vás budeme informovat.