Jak zní nová vyhláška a kolik zaplatíte, pokud od daného data nebudete mít přezuté pneumatiky, a kolik vás bude stát jejich výměna?
 Na trhu najdeme letní, zimní a celoroční pneumatiky. Mezi zimními a letními pneumatikami je hlavní rozdíl ve směsi, která je tvoří. Letní směs pod teplotou 7º C ztrácí svoji přilnavost. Zimní pneumatiky jsou naopak konstruované pro teploty od 7º C do -25ºC.

Zimní pneumatiky mají také odlišný dezén. Jejich drážky ve vzorku jsou větší. To je nutné pro snazší odtok vody a břečky. Zvětšuje se tak bezpečnost vozidla, protože zároveň vzniká větší počet hran, které jsou potřebné pro přilnavost na velmi kluzkém povrchu.

Zvláštní kategorii tvoří celoroční pneumatiky. Odborníci je doporučují pouze v oblastech České republiky, ve kterých je mírná zima. Sem patří např. Jižní Morava. Využívat je také mohou sváteční řidiči.

Vyhláška nařizuje používat od 1. listopadu do 30. dubna zimní pneumatiky na místech vyznačených značkou C 15a, a to u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3500 kg s hloubkou dezénu nejméně 4 mm na všech kolech, a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3500 kg s hloubkou dezénu nejméně 6 mm na všech hnacích kolech. Za porušení této vyhlášky bude řidičům hrozit ztráta 1 bodu a pokuta až 2000 Kč.

Za kolik seženete zimní pneumatiky k Octavii:
Nová Paka, pneumatika Barum⋌ 1290 Kč
Fulda⋌1450 Kč
Hořice, pneu zn. Fulda ⋌1400 Kč
Jičíněves – ⋌1330 Kč
použitá pneumatika dle značky⋌ 400–600 Kč
Jičín, pneumatiky Barum s kompletním servisem včetně vyvážení⋌ 5500Kč

Vyplatí se vám nechat si kola vyměnit v autoservisu, anebo si vše udělat sám doma? Výměna doma v garáži vás sice vyjde na nula korun, ale zabere vám spoustu práce a nebudete mít vyvážené gumy jako v pneuservisu.

Kolik stojí přezutí kol u autodopravce?
„Přezutí gum s vyvážením a montáží stojí 580 korun u osobních automobilů. Hliníková kola nebo dodávková vozidla vás vyjdou o 150 korun dráž. Další možnost je přezout pouze pneumatiky s disky, což zákazníka přijde na 120 korun. Nejčastější typy pneumatik u nás jsou 160/170 R13, 175/65 R14 nebo 105/65 R15a, značky potom Barum, Matador, Michelin. Ceny jsou rozdílné, záleží na kvalitě. Osobně si u nás klienti objednávají pneu přes náš internetový obchod,“ poučil nás o cenách majitel, autoservisu Jiří Rychna. Pavla Škaloudová