Slovili železnický rybník Valcha, který vydal asi 150 metráků převážně kaprů, ale také několik štik, úhořů, červených kaprů Koi a amurů.

Ryby ale nepřijdou na náš talíř. Přestěhují se do sportovních rybníků Kníže, Dvorce, Jinolice, Lužany, Dřevěnice a Radim. Rybářský svaz má totiž povinnost zarybňovat tyto vodní plochy pro sportovní lov.

Prochladlí podupávají v sobotu v sedm hodin ráno na hrázi rybníku Valcha rybáři. Teploměr se zastavil tři stupně pod nulou a vodní plocha je zamrzlá. Muži se tu sešli na prvním letošním výlovu.

Po více jak hodinovém čekání na loď se sami vydávají na bahnité dno, aby provedli první zátah. Voda je odpuštěná, stáhla se do nejužšího lože.
Předseda jičínského svazu rybářů Jaroslav Štieber očekává, že v síti skončí 150 metrických centů, což představuje zhruba sedm tisíc ryb. Z devadesáti procent půjde o kapry, malé procento tvoří sumec, štika a je tu i několik kousků červeného kapra Koi (na druhém snímku). Úlovek skončí v dalších sportovních rybnících - na Jinolicích, ve Dřevěnici, v Lužanech, v radimském rybníku, Dvorcích a Knížeti.

„Rybu jsme nasadili o hmotnosti 80 dekagramů, když dosáhne vánoční váhy, putuje do sportovních vod, určených pro lov na udici,” dodává J. Štieber.

Místní organizace má celkem 520 členů, tj. starších patnácti let a do třicítky rybářů z řad mládeže. Na sobotním zátahu se podílelo asi šedesát věrných z Petrova cechu a dali si pořádně do těla. Úlovek se ve vaničkách přepravuje ke třídění, odtud putuje do kádí a nových domovů. Pokud do devítihektarové Valchy nateče dostatek vody, může se už v příštím týdnu těšit na nové menší přírůstky ze Šibeňáku. Ten je dalším rybníkem, který čeká výlov. Jako třetí přijde na řadu Hádek. Zajímá nás, jak ryby snášejí slovení. „Ryba výlovem trpí, je trochu vystresovaná. Ale má snížený práh citlivosti, takže ji transport nevadí,”uvádí šéf jičínských rybářů.

Další výlov je na Jičínsku plánován již tuto sobotu, kdy vydá své živé poklady jičínský Šibeňák, týden poté se s rybami rozloučí Hádek.