Od prvého ledna si připlatíme za vodné a stočné – Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín, která spravuje a provozuje většinu vodovodních sítí v regionu navyšuje cenu z 69,74 na 75,95 Kč za metr krychlový.

Nájemné v jičínských městských bytech zůstává na částce 51,59 za metr čtvereční, ovšem za teplo si obyvatelé kvůli zvýšení DPH připlatí (z 560 na 580 Kč za GJ). Potvrdili nám to pracovníci Správy budov a nemovitostí. Obyvatelé města musí sáhnout hlouběji do peněženky i v případě úhrady poplatků za popelnice. Od nového roku jde o navýšení 24 korun.

Nová Paka

I tady obyvatelé musí počítat se zdražením vodného a stočného stejně jako v Jičíně. Nájemné v bytech neporoste, základní cena je vykalkulována na 65 korun za metr čtvereční, ale přihlíží se ke kvalitě budov a bytů, a tak většina nájemníků hradí 50 Kč za metr čtvereční. Jaroslav Gottstein z firmy TermoReal nám potvrzuje, že dojde k navýšení cen tepla ze současných 590 na 599 Kč. Pačtí mají úlevu v placení poplatků za svoz a likvidaci komunálního odpadu. Tuto službu plně hradí město. I jízdné v městském autobusu je zdarma.

Kopidlno

Vedle zdražení vody i příjemná zpráva. Od prvého ledna zrušila radnice poplatky za svoz odpadu a i když navýšila dvojnásobně daň z nemovitostí, ve finále rodiny zaplatí méně.

O zrušení poplatku za popelnice v Kopidlně jsme občany už informovali a za několik dní se nám ozvala starostka Eva Erbanová z Ohařic. „Naše obec platí za občany svoz komunálního odpadu od roku 1990 a za tříděný odpad již od prvopočátku jeho zavedení. “

Hořice

Ve městě kamenné krásy zůstává cena za svoz odpadu stejná jako v loňském roce. Hořičtí zaplatí 480 korun ročně. Ani nájemné nezdraží: „Cena zůstává. Nájemníci uhradí za metr čtvereční 43 korun,“ sdělila nám Hana Bretová z oddělení bytového hospodářství. Cestující zaplatí za cestu městskou hromadnou dopravou stále 5 korun, děti do 6 let jezdí zdarma.

Lázně Bělohrad

I v lázeňském městě spravuje vodovodní síť jičínská VOS, takže i zde musí občané počítat s příplatkem. Nájemné v městských bytech je 43,22 Kč za metr čtvereční a navýší se o roční inflaci, letos to bude 1,5 procent. Jinak se Bělohradští nemusí navýšení poplatků obávat, všechny zůstávají na úrovni roku 2011. K vytápění domů a bytů zde obyvatelé využívají plyn, takže město ceny tepla neudává.

Sobotka

Město změnilo od 1. ledna vyhlášku o odpadu. Poplatky vzrostly a jsou stanoveny podle velikosti nádoby a četnosti svozu. Například u klasické popelnice s týdenním svozem si občan připlatí 80 korun. Nově i u vody, kde musí přidat šest korun na kubík. Nájemné v městských domech vzroste o inflaci pouze u bytů se smluvním nájemným – v současnosti se pohybuje na hranici 53 Kč za metr čtvereční a 58 Kč v DPS. Ostatní nájmy se sazbou 43 Kč (po deregulaci) se nemění.

Libáň

Obyvatelé letos zaplatí za svoz odpadů o čtyři procenta více. „Zvýšila se sazba DPH, a proto abychom za občany nemuseli doplácet, byli jsme nuceni zvednout původní částku. Přesně vám neřeknu, kolik Libánští ročně zaplatí, protože suma záleží na objemu popelnice a četnosti vývozu,“ sdělil nám starosta Petr Soukup. Nájemné zůstane v městských bytech stejné jako v loňském roce. Částka za metr čtvereční není jednotně stanovena.

Jičín ⋌492 Kč za osobu
Nová Paka ⋌0
Kopidlno⋌0
Hořice⋌480 Kč za osobu
Sobotka ⋌například zdražení u popelnice s týdenním svozem je o 80 Kč
Libáň ⋌zdražení služeb o čtyři procenta
Lázně Bělohrad ⋌500