Ve včerejší celostátní příloze Deníku jste se mohli informovat, kolik vás měsíčně stojí váš prvňáček, středoškolák či vysokoškolák, dnes vám nabízíme přehled i s názory rodičů a studentů. V tabulkách pak najdete názory žáčků a studentů, kteří nám sdělili, bez čeho se neobejdou.

Jdu do školy

Pokud děti v první třídě nedostávají základní výbavu školních pomůcek, rodiče musí sáhnout do peněženky pro zhruba 2500 korun. Potřeby zahrnují školní aktovku, penál, vak na výtvarné potřeby na tělocvik, pero, pastelky, fixy, pravítka, desky, přezůvky a podobně. Je to víceméně jednorázová investice, která se časem doplňuje.

 Přičtěte ale ještě 400 - 500 korun za obědy v jídelně. Často děti musí dojíždět i autobusem. Z vesnic do pěti kilometrů stojí jízdné cca 200 Kč měsíčně. Váš žáček roste jako z vody, a tak jedna z největších položek je oblečení a obuv. Tady se však výsledná cena pohybuje podle konkrétního obchodu a značky.

Žák 2. stupně ZŠ se neobejde bez:
 … mého nového batohu z filmu Auta, Ondra 7 let
 … mojí kamarádky Natálky, Karolínka 8 let
 … počítače se střílečkama a skákačkama, Mikuláš 10 let

Pokud nejste ten typ rodičů, kteří dítě po vyučování posadí k počítači a televizi, naopak se snažíte o rozvoj jeho talentu, zapíšete ho do zájmového kroužku. Na výběr toho máte spoustu, od skautu, Sokola, ZUŠky, přes jazykové kurzy až ke sportu. V domech dětí a mládeže vás kroužky vyjdou 300 - 500 Kč za půl roku. V základní umělecké škole je to pak okolo 1000 Kč za půl roku, v Junáku platíte okolo čtyř stovek za rok s tím, že jde většina z této částky na pojištění, dobrovolní hasiči požadují pouze symbolickou částku za pojištění (kolem padesáti korun).

Minimálně s čtyřmístnými ciframi počítejte, pokud se vaše ratolest bude závodně věnovat nějakému sportu, nejdražší bývá vybavení.

Intr, či autobus?

Středoškolák už možná nepotřebuje kapsář na výtvarné potřeby a aktovku. Vydání s ním jsou ale daleko vyšší. Jestli na základní škole dostával učebnice, tady si je musí kupovat. Počítejte minimálně s tisícovkou, nejdráže vyjdou jazykové publikace + cvičební sešity. Pravdou je, že za rok může knížky váš dospívající prodat ve školním bazaru. Pokud si váš syn nebo dcera vybere střední školu v místě bydliště, potichu se můžete radovat. Cestování nebo internát nejsou nejlevnější záležitostí. Do vzdálenosti 30 kilometrů zaplatí za měsíc kolem tisícovky. Internát je individuální záležitost, ale vejdete se zhruba do stejné sumy jako za dojíždění.

Středoškolák se neobejde bez:
 … kapesného, tedy spíš mých rodičů, kteří mi ho dávají, Nikola 17 let
 …mobilního telefonu a knihovny, Katka, 16 let
… facebooku a autobusu, protože dojíždím, Markéta 18 let

Počítejte také s tím, že vaše dítko se bude chtít pěkně a značkově oblékat, k základní výbavě dále patří nejméně mobil s dotykovým displejem a mp4 přehrávač.

,,Žádnou brigádu nemám, živí mě rodiče, kteří mi dávají měsíční kapesné,“ řekla nám 17letá Nikola z Pardubic. Ani 16letá Katka z Chodovic si nepřivydělává: ,,Akorát hlídám mladší ségru, tak mě pak rodiče něco přispějí. Jinak mi hradí obědy, kredit a občas něco do školy. Sama si platím třeba kino a výstavy.“

Univerzita volá

Vaše dospělé děti úspěšně složily maturitní zkoušku a vy doufáte, že budou samostatnější a nebudou toho od vás tolik potřebovat. Pokud ovšem pokračují dále na univerzitu, připravte se na tvrdý zásah do rodinného rozpočtu. Jestliže si váš student nenajde brigádu a s financováním mámě s tátou nepomůže, měsíčně po vás bude chtít minimálně pět tisíc korun. Jelikož vysoká škola není v každé druhé vesnici, musíte počítat s položkou za ubytování. Nedělejte si žádné iluze, koleje nejsou laciné, cena se zde pohybuje od dvou do čtyř tisíc. Priváty občas vyjdou nejvýhodněji, když si váš syn nebo dcera pronajmou byt s kamarády.

Vysokoškolák se neobejde bez:
 … rozhodně bez notebooku a internetu, Adriana 21 let
 …lítačky, Wikipedie, Googlu a piva, Honza 23 let
 … bez studentských slev, notebooku a duševní pohody, Josef, 21 let

Adrianě je 21, studuje v Hradci Králové a dostává od táty paušálně 5 tisíc za měsíc: ,,Stačí mi to na základní výdaje, naštěstí mám levné ubytování. Když se mi podaří vydělat nějakou tu korunu navíc, jde k mému dobru. Jinak si sama hradím oblečení.“

Kdo říká, že je v Praze draze, možná by se divil, studentka Martina (22 let) si také vystačí s pěti tisíci: ,,Dva tisíce dám za kolej, na cestování autobusem 1000 korun, pak jídlo kolem 600 korun. Co mi zůstane, dávám si stranou, abych jednou za tři měsíce měla na lítačku na MHD. Jinak, když něco potřebuju, tak mě naši podpoří.“