Dne 28. října 1918 zahájila v Ženevě delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem jednání s představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem o vytvoření a podobě samostatného československého státu. Mnohá města si tento důležitý akt připomenou už ve čtvrtek. V Nové Pace v 10 hodin položí zástupci radnice květiny u sochy T.G. Masaryka.

Poté bude pietní akt pokračovat v Jírových sadech u pomníku obětem druhého odboje a I. světové války. Město Jičín , TJ Sokol, Český svaz bojovníků za svobodu, Československá obec legionářská a Klub vojenských důchodců zvou veřejnost na připomínku státního svátku rovněž ve čtvrtek, a to v 10 hodin u sochy K. H. Borovského v ulici Československé armády.

V Libáni položí květy k pomníkům padlých za I. světové války také zástupci města Libáně v den před státním svátkem, a to na hlavním hřbitově a v okolních obcích.

Jaroslav Šperling ze soboteckého městského úřadu nám sdělil: „Na MěÚ Sobotka pracuji asi 11 let a zatím si nepamatuji, že by se tato akce, pokládání věnců k hrobům u příležitosti svátku 28. října, prováděla s oficialitami. Státní svátek si ale určitě připomeneme.”