Pro mnohé už skutečně otravná zima nekončí. A asi málokdo jí stále říká „Ladovská“… Stačí krátký přehled včerejších událostí ve východních Čechách.

V Převýšově u Chlumce nad Cidlinou se zbortil starý neobydlený dům. Příčinou byl podle hasičů nejspíš těžký sníh na střeše.

V Pardubickém kraji bylo po ránu kvůli návějím uzavřeno pět silnic, během dne se podařilo tři z nich zprovoznit. Až do večera sváděli silničáři bitvu s dvěma zavátými úseky u Dašic. Hasiči vytahovali desítky zapadlých aut a odstraňovali popadané stromy.

„Volají nám lidé, že zapadli a žádají pomoc, k některým nehodám ani nejezdíme, lidem buď pomohou hasiči nebo si zavolají odtahovku,“ řekla ČTK policejní mluvčí Jitka Vavřinová.

Do vyšších poloh bylo včera pro řidiče kamionů hazardérstvím vyjet bez řetězů. Jeden kamion zcela zablokoval i státovku u Litomyšle na Svitavsku, po něm pak do příkopu zapadla avie. Návěje ohrožovaly šoféry i v Krkonoších a Orlických horách.

Rychlíky mezi Prahou a Ostravou nabíraly až půldruhahodinová zpoždění, zavátá trať mezi Dolní Lipkou a Štíty byla na celý den uzavřena.

Do toho Česká pojišťovna potvrdila, že východní Čechy jsou, co se týče počtu škod hlášených po třítýdenní sněhové kalamitě, po Praze a středních Čechách nejpostiženějším regionem. „Velké škody hlásí lidé především z Pardubicka,“ dodal mluvčí Kooperativy Marek Vích .

Škody budou přitom přibývat s tím, jak při oteplení bude sníh těžknout.

A meteorologové se také nevytáhli. Sněžení má dnes vystřídat především na horách vichřice, za kterou se k nám opět vrátí arktické mrazy. Kruté, s teplotami až minus dvaceti stupňů, má být především nedělní ráno. Mrazy mají vytrvat nejméně celý příští týden. (kim)