V komisích bylo letos hodně mladých tváří. Jednou z nich je v Jičíně i jednadvacetiletá Michaela Vlachová. „Baví mě to tu, určitě se nenudím. Pomyslné žezlo jsem převzala po své mamce. Jen jsme zvědavá na sčítání, to budeu letos náročnější.“

Pětasedmdesátiletý Svatopluk Machatý je v komisi posedmé. Vzpomíná, že občas jen někdo zapomněl ve volební místnosti občanský průkaz. „Vůbec se tu nenudím."

V Ohařicích na Sobotecku se vše odehrává ve stavební buňce, kde sídlí obecní úřad. „Máme 51 lidí, kteří by měli přijít k volbám. Většinou všichni odevzdávají oba hlasovací lístky,“ říkají svorně členky komise několik minut před páteční dvacátou hodinou.

Účast voličů byla na mnoha místech nárazovitá: například ve Valdicích nejvíce lidé přicházejí v páteční podvečer, a pak poměrně velký nápor byl hned po osmé hodině ranní v sobotu. To se až tvořila fronta, kterou však obě volební komise rychle odbavily.

Volby monitorovala jak státní policie, tak mětsští strážníci. „Vše bylo bez komplikací, potvrzuje nám Karel Juryca z Jičína."