Dnes ve 14 hodin jsou oficiálně zahájeny volby do zastupitelstev obcí. V pátek budou ukončeny úderem 22. hodiny, v sobotu 16. října pokračují od 8 do 14 hodin.

Na Jičínsku a v části Nymburska se vedle komunálních voleb uskuteční i volby senátní. Voliči mohou vybírat ze sedmi kandidátů, svůj senátorský post bude obhajovat Jiří Liška z Jičína.

Klima letošních komunálních voleb i na Jičínsku je velice napjaté. Lidé se začali o vnitřní politiku zajímat více než v minulých letech. I v některých malých obcích, kde volby vždy probíhaly v relativním poklidu, se zvedá vlna stížností na současné vedení a vznikají nové kandidátky. Nejdramatičtější je situace v obci Bačalky, o které se zmiňujeme v dalším článku.

Další vesnicí, kde se situace vyhrotila, je Úhlejov na Miletínsku. Ve městech je veden běžný konkurenční boj, který je asi nejvíce vyostřen v Jičíně.

 Zajímavá situace nastala v Nové Pace. Nynější starosta Josef Cogan byl zvolen poslancem Parlamentu ČR a starostenský post tedy obhajovat nebude. Kdo jej nahradí? O tom rozhodnou sami voliči, diskutéři nemají zatím jasno.

 V Libáni se překvapivě o křeslo na radnici uchází také bývalý starosta Jan Šesták, takže i tady bude výsledek rozhodně zajímavý.