Mandát zde bude obhajovat místopředseda horní komory parlamentu Jiří Liška z ODS. Liška je senátorem za Jičínsko od roku 1996 a všechny troje předchozí volby s přehledem vyhrál.

Sociální demokraté, pravděpodobně nejsilnější konkurent, proti němu postavili ekonomického náměstka hradeckého hejtmana a bývalého starostu Kopidlna Josefa Táborského.

Nejvíc se čekalo, s čím přijdou noví tygři na politické scéně – TOP 09 a Věci veřejné (VV). Zatímco v Pardubickém kraji se rozhodly spojit síly a postavit společné kandidáty, na Jičínsku jdou do voleb samostatně i přesto, že nasadí relativně neznámé tváře. Což Liškovi může hodně pomoci.

Kandidátem „véčkařů“ bude nejspíš Jiří Hvězda, 58letý zubní lékař z Jičína. „Je to aktivní a v branži známý člověk, v politice je však nováčkem,“ připustil předseda jičínské buňky VV Petr Lisý. Grémium strany má kandidaturu Hvězdy potvrdit zítra.

Rozhodnout mezi dvěma kandidáty se zatím nedokázala TOP 09, tak jako tak však i zde nepůjde o známé jméno.

„Náš senátní obvod leží z části na Nymbursku, kde tamní organizace TOP 09 navrhuje Tomáše Czernina, zatímco my 43letou veterinářku ze Starých Hradů u Libáně Janu Švorcovou. Musíme se nejdřív nějak domluvit,“ řekl Tomáš Frýba z jičinské TOP 09.

Lidovci chtějí do boje vyslat ředitele nymburského gymnázia Jiřího Kuhna.

Doplňovací volby do Senátu se v hradeckém kraji uskuteční pouze na Jičínsku, kde Liškovi končí jeho šestiletý mandát. V ostatních volebních obvodech se budou konat až za dva, resp. čtyři roky.