Po osmé hodině potkáváme v Jičíně na Novém Městě Františka Válka (82 let). Jde odevzdat jeden z hlasovacích lístků. Vybírat mohl ze širokého spektra politických stran, které se ucházely o místo v parlamentu.

 „K volbám chodím pravidelně od roku 1946, kdy jsem byl volit poprvé. Dám svůj hlas straně, která je něco mezi středem a levicí. Kdo vyhraje, těžko předpovídat, ale spíš bych řekl, že to bude doprava než doleva,“ říká senior a míří do volebního okrsku v základní škole na Novém Městě.

 Zastavujeme se tu a ptáme se předsedkyně jedné z volebních komisí, jakou odhaduje volební účast. Uvádí 60 procent, a my už víme, že nebyla daleko od pravdy.

Poslední voliči

Jičín žil o víkendu Valdštejnskými slavnostmi, přesto lidé přišli k urnám vyjádřit, koho chtějí u kormidla.

Pár minut před čtrnáctou hodinou se vydáváme do Masarykovy obchodní akademie v Jičíně. Stíháme ještě poslední voliče. „Přijela jsem na poslední chvíli z chalupy, volby si přece nenechám ujít,“ vysvětluje komisi žena na snímku.

Lenka Bretová za volební komisi uzavírá: „Lidí přišlo opravdu hodně, především starší a střední generace. Jen jednoho z voličů jsem museli poslat domů, protože přišel pouze s řidičským průkazem. Jinak se nic mimořádného během voleb nedělo.“

Na jednom z jičínských kostelů už odbíjí 14 hodina a volební místnosti se definitivně pro květnové volby do Poslanecké sněmovny ČR uzavírají.
Jičínský městský úřad je jedním z přebíracích míst. Volby tu má na starosti Štefan Matuš z odboru správních agend. „Žádné velké problémy jsme neměli, jen v pátek před začátkem voleb na okrsku č. 8 obtěžoval komisi podnapilý muž. Zavolali jsme městskou policii, a ta výtržníka odvedla. Malý problém nastal s telefonními linkami, ty však provozovatel do dvou hodin opravil,“ uvádí.

První výsledky tu odevzdávají ke zpracování komisaři z Kyjí, a to ve 14.25 hodin. Poslední předává Staré Místo s časem 17.00 hod. V 19. hodin podepisuje Štefan Matuš za 75 okrsků předávací protokol.

V Nové Pace ještě anketa

Na městském úřadě v Nové Pace shromažďovali výsledky z 24 okrsků, mezi prvními byly Úbislavice 1 (14.35), poslední přišli zástupci novopackého okrsku č. 1 na Masarykově náměstí.

„Vraceli jsme jen Ústí u Staré Paky kvůli chybě v hlasech, jinak se nic závažného nestalo, volby jsme ukončili v 18 hodin, kdy přišel i náš starosta Josef Cogan. Zajímal se, jak dopadla anketa, kterou vyhlašovalo město,“ vysvětluje Marie Nádvorníková, která zodpovídala za průběh voleb.

 Pochvalovala si techniku, díky níž je zpracování výsledků rychlejší. I přesto ještě některé obce zpracovávají výsledky v papírové podobě.

Ani Hořice se nepotýkaly s komplikacemi. Prvním okrskem se zpracovanými výsledky v 14.27 bylo Bílsko, posledním v 17.45 Cerekvice. Hořice jako předávací místo měly na starosti 36 okrsků.