1. Jaký byl váš včelařský rok? Uplynulý rok byl dá se říci tak trochu rozmarný, co se včelařské praxe týká. Žádný rok není stejný a včelstva si nedají poroučet. Práce se včelami je práce se živou, nepokořenou přírodou, a to je na tom asi to nejpřitažlivější.
Včelařit nemůže každý. Chov včel vyžaduje výjimečnou citlivost pro vzájemné porozumění. Jsem přesvědčen, že to se nedá naučit, a proto nemůže být každý včelařem.
Včelaři zpravidla srovnávají úspěšnost roku dle výnosů. Jarní – nektarový med letos tak trochu zklamal. Bylo ho málo. Celkovou snůšku vylepšil med lesní – medovicový. Odhaduji průměrnou snůšku na 18 – 22 kg od jednoho včelstva. V rámci okresu není velkých rozdílů.

2. Co řeší v současné době okresní včelařská organizace?
OV ČSV o.s. pracuje dle předem připraveného plánu činnosti. V současné době probíhá ošetření včelstev proti roztoči Varroa. Dokončujeme evidenční a statistickou evidenci. Připravujeme plán činnosti OV na příští rok. Naše činnost je poměrně rozsáhlá. V rámci vzdělávání včelařské veřejnosti (nejen z našeho okresu) zahajujeme přednáškou ing. Titěry. Tento odborník z Výzkumného ústavu včelařského bude uvítán 15. ledna v Mlázovicích.
Počátkem roku probíhají výroční členské schůze ZO. Předsednictvo OV se každé této schůze účastní svým zástupcem. Činnost ZO je vizitkou OV ČSV a osobní kontakt se včelaři je nejvhodnější spoluprací.

3. Jak pomáhá včelařům Královéhradecký kraj?
Královéhradecký kraj pomáhá zpravidla začínajícím včelařům, účelovými dotacemi. Kolika včelařům a jakou částkou dotoval včelařské potřeby, nevím. Veškerá jednání probíhají přímo mezi včelařem a krajským úřadem. Podrobnosti o dotacích lze získat na webu KÚ.

4. Co řešil celostátní sjezd včelařů a jaké změny nás čekají?
Ve dnech 4. – 5. prosince jednal IX. sjezd ČSV v Praze. Mezi hlavní body jednání patřilo projednání a potvrzeni nových stanov ČSV o. s. Dále byly zvoleny orgány svazu v čele s novým předsedou, předsednictvem a republikovým výborem. Z jednání sjezdu vyplynulo mnoho úkolů. Tyto zavazující úkoly budou v dohledné době zpracovány a předány dalším složkám Českého svazu včelařů.

5. Co je pro budoucnost včelařství u nás v současnosti nejdůležitější udělat?
Chovat včelstva může jenom člověk. Vybudování včelařské farmy je velmi nákladné. Pokračovatelů nás včelařů je nemnoho. Na obecné škole (když jsem tam chodíval) měl pan řídící včeličky. Byl včelařem jako převážná většina venkovských kantorů v té době. Nás děti učil poznávat přírodu a její zákonitosti, a to v přírodě. Toho se v současném školství nedostává.

Domnívám se, že je třeba se především tomu věnovat. Věřím, že „mládí“ se ke včelstvům vrátí. Je třeba vstřícně a nenásilně děti k přírodě a tím i včelkám přivádět. To by mělo být prvořadým úkolem každého z nás včelařů. Važme si každého, kdo pro to alespoň krůček udělá.