Koncem prosince vykazoval jičínský Úřad práce míru nezaměstnanosti kolem 5,8% což je o 0,85 více než v předchozím měsíci. Evidoval 2 491 uchazečů o zaměstnání, v porovnání s listopadem jde o nárůst 338 občanů.

Z celkového počtu šlo o 1330 žen (43%), navýšení o 108 uchazeček. K nárůstu došlo i u mladistvých a těch, kteří ukončili studia. Jednalo se o 196 osob celkem.

Vzhledem k tomu, že k dispozici bylo 298 pracovních míst, připadalo na 8,6 uchazeče pouze jedno volné.

Největší míra nezaměstnanosti postihuje pravidelně tři lokality. Mikroregion Miletín vykazuje 8,95, Vysoké Veselí 8,91 a Kopidlno 8,05 procenta. Naopak nejnižší čísla udává Sobotka 5,24% a Jičín 5,63%.

Prosincová statistika není ještě úplně projevem hospodářské krize, zvýšení počtu nezaměstnaných je každoroční – jsou to OSVČ, pracovní poměry na dobu určitou končící v průběhu prosince a také ukončení veřejně prospěšných prací přibližně 100 míst.

„Prvním důsledkem hospodářské krize v listopadu a prosinci bylo razantní snížení volných pracovních míst (téměř zmizela poptávka po řidičích kamionů, kterých bylo 300) a uvolňování agenturních pracovníků – především cizinců. Přesné počty neznáme - dle odhadu cca 300. Od žádného zaměstnavatele nemáme hlášeno hromadné propouštění, potíže má většina zaměstnavatelů, rozhodující bude ale zřejmě první a druhé čtvrtletí.

Začala vyrábět Škoda Auto, což může být to pozitivní, pokud se jim bude dařit udržet výrobu v dostatečném množství a umožní tak fungování ostatním dodavatelům. Nejedná se pochopitelně jen o Škodu ale celý automobilový průmysl, na kterém je velká část našich zaměstnavatelů závislá.

Pozitivní by mohlo být také to, že pro roky 2009 a 2010 disponujeme poměrně značným objemem finančních prostředků (evropských i národních) určených na aktivní politiku zaměstnanosti,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Jičíně Jiří Rada.