Iniciativy Ukliďme Česko u rybníku Šibeňák se účastní každý rok už od dob, kdy zodpovídala za odpadové hospodářství v Jičíně. I letos se dobrovolníci sešli na předem vybraných místech, aby zbavili přírodu odpadků, které ledabyle odhazují nedbalí hříšníci.

Do lesů na kopci Babák v okolí tahu I/16 se vypravil také Okrášlovací spolek ze Stavu na Jičínsku. Podle organizátorky Ivy Kovářové se v lese našly i nečekané "poklady". "Vedle běžného odpadu sebrali v lese i část sedací soupravy, skříňku, pneumatiky," říká Kovářová.

Elišku Soldátovou zase překvapilo, že oproti předchozímu ročníku nacházeli v okolí parkoviště u Tesca méně roušek. "Byly to hlavně obaly, které lidi na parkovišti zahazují, gumové rukavice a další běžný odpad," doplňuje.

Od pondělí 14. března 2022 budou Češi nosit ochranu dýchacích cest jen ve veřejné dopravě či při návštěvě lékaře.
Roušky končí, ale zůstávají jich plné lesy. Tlít budou i 200 let

Úklid u jičínských rybníků Šibeňák a Kníže spolupořádá vedení města, do akce se ale zapojují také soukromníci, školy, organizace, skauti i firmy. Na Jičínsku se letos do Ukliďme Česko zaregistrovalo asi třicet různých míst, v celém Královéhradeckém kraji pak uklízelo více než sto dobrovolnických skupin. Napříč Českem se dobrovolníci s pytli a rukavicemi vypravili sbírat odpadky na 3 700 místech. Iniciativa funguje celý rok, hlavním úklidovým dnem v roce 2022 byla právě sobota 2. dubna. V následujících dnech a týdnech se další dobrovolníci chystají v úklidech pokračovat.