Obchvat spojí obce Valdice a Robousy a měl by ulehčit nejen centru Jičína, ale také obcím Soběraz a Radim, přes které v současnosti jezdí denně desítky nákladních aut se stavebním materiálem.

“Teď to tu vypadá děsivě, silnice je v katastrofálním stavu. Když se potkají dva kamiony, mají co dělat, aby se vůbec vyhnuly,” popisuje starostka Radimi Zdeňka Stříbrná.

Právě kvůli alarmujícímu stavu dopravy v okolí Jičína se město snaží dokončení stavby co nejvíce urychlit. “Na otevření severovýchodního obchvatu se váže řada dalších projektů. Mimo jiné se jedná právě o rekonstrukci silnice do Studeňan přes Soběraz a Radim. Chtěli bychom, aby bylo kam tranzitní dopravu odklonit, abychom zároveň zbytečně nezatěžovali Valdice,” vysvětlil vedoucí jičínského dopravního odboru Martin Duczynski.

Severovýchodní obchvat Jičína je jedním z nejočekávanějších projektů tohoto roku. Pokud se zadaří jej úspěšně rozjet, výrazně uleví provozu v centru Jičína, a to především ulicím Revoluční, Sv. Čecha, Vrchlického, Českých bratří, Husova, Hradecká nebo Maršála Koněva. “Bydlím kousek odsud a musím říct, že hluk ze silnice je opravdu hrozný. Tady na kruháči u Billy často stojí dlouhé řady aut a není možné se vymotat,” stěžuje si na zvýšený provoz na křižovatce mezi ulicemi Hradecká, Husova a Českých bratří jeden z řidičů parkujících před supermarketem.

Severní obchvat Jičína je před otevřením
OBRAZEM: Severní obchvat Jičína je před otevřením

Podle Duczynského město zatím přesný termín otevření obchvatu nezná. “Poslední informace nás směřují na přelom května a června. Poté zahájíme zkušební provoz. S ročním odkladem pak provedeme kolaudaci stavby,” potvrdil.

Trasa nového obchvatuTrasa nového obchvatuZdroj: Královéhradecký krajU takto velkých staveb se většinou s kolaudací čeká na to, jak stavba obstojí v zátěžovém provozu. Obchvat má Jičínsku ulevit především od tranzitní dopravy, která zatěžuje provoz v obcích a devastuje menší komunikace. Proto bude zátěž na novou silnici skutečně velká.

Výstavba obchvatu začala na podzim roku 2018 a její dokončení bylo původně naplánované na letošní duben. Se stavbou silnice totiž souvisí také stavba podchodů, protihlukové zábrany, přeložky inženýrských sítí a zavedení pouličního osvětlení. Podle upraveného plánu, který počítá s prodloužením z důvodu víceprací a nepřízně počasí v loňském roce, by měly stavební práce v řádu dnů finišovat a být hotové tento pátek.

Celou stavbu má na starost firma M-Silnice s nákladem kolem 209 milionů korun. Hlavním investorem projektu je Královéhradecký kraj s podporou Integrovaného regionálního operačního programu.

Ke zprovoznění silnice se upínají především obyvatelé okolních vesnic. Současná situace je totiž nejen nepříjemná, ale i nebezpečná. “Zrovna nedávno se kousek odsud převrátil náklaďák s kamení. Snažil se vyhnout protijedoucímu autu, ale krajnice ho neunesla. Všichni doufáme, že obchvat a následně i stavba na naší silnici odsud nákladní auta odvede,” doufá Stříbrná.