Nejvytíženějším svatebním místem se stala jičínská obřadní síň, kde si své „ano“ řeklo sedm párů, hned za ní vedl Humprecht a Nová Paka, kde se konalo po pěti svatbách. Výjimečně jako místo svatebního slibu posloužila jednomu páru také Valdštejnská lodžie.

Svatební obřady se dnes zcela podřizují přáním svatebčanů, proto není výjimka, když je svatba svolána třeba na zahradu novomanželů. Ti však nejčastěji volí střední cestu – svatbu levnou, avšak exotickou. K tomu jim radnice jdou doslova vstříc: Destinací, kam za vámi oddávající přijde, je dnes nespočet a naši předci by se asi pěkně divili.

Posledním místem, které přibylo na seznam oddacích míst, je Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. O uplynulém víkendu se zde konala teprve druhá svatba v jeho předlouhé historii. „Byla to velká svatba, brali se dva dlouholetí členové pěveckého sboru Jizera. Všichni pozvaní hosté a svatebčané byli v dobových kostýmech,“ prozradila průvodkyně po Dlaskově statku Eliška Velová. Sama přivítala novomanžele stylově – v dobovém kroji chlebem a solí.

Hrubý Rohozec je dalším místem, kam míří každoročně desítky a desítky lidí s úmyslem uzavřít sňatek. Oblíbené svatby bývají rovněž na Valdštejně. Dlouholetý oddávající Josef Kunetka ví, že přání novomanželů jsou rozmanitá. „Lidé se berou třeba na Rotštejně, v Pantheonu na Malé Skále nebo ve zdejší kapli,“ vyjmenoval nejčastější místa zastupitel.

Dalšími, rovněž exotickými místy, jsou třeba zámek Hrubá Skála, Sychrov nebo svatyňka ve skále v Klokočí. Dobrodruhy láká rozhledna na Kozákově nebo Bozkovské dolomitové jeskyně, kde se bralo již pět párů. Mezi velmi netradiční, avšak nikoliv výjimečná místa patří Krkavčí skála nebo kaplička v Bítouchově.

Stále je mnoho takových, kteří volí „klasiku“ – tedy některý z přístupných kostelů nebo místo nejčastější – radnici. Ke vstupu do manželství na půdě městského úřadu je ale vedou i čistě prozaické důvody. Svatba zde totiž jako jediná vyjde nejlevněji, město si za ni neúčtuje žádný poplatek.

Sáhnout hlouběji do kapsy musejí páry, které volí ke svatbě hrady a zámky. Pokud se například rozhodnou pro obřad v zámecké kapli Hrubého Rohozce, musejí zaplatit přes 3 000 korun, v nichž je zahrnut nájem prostor a režijní poplatek městu. Levně nevyjde ani avizovaný Dlaskův statek, svatební obřad zde vyjde bratru na 2 900 korun.

Suverénně nejdražší jsou svatby na Valdštejně. Podle ceníku zveřejněném na internetových stránkách města Turnova zde veselka vyjde na 5 500 korun. Odměnou novomanželům pak je neopakovatelný zážitek a svatební fotografie, které jim navždy připomenou, že se brali jako princ a princezna z pohádky. Tomáš Lánský a Radovan Sál