Jedním ze symbolů Vánoc je vánoční stromek. Někdo si jen prostě skočí do sklepa a přizdobí umělý strom, jiní si potrpí na klasiku a shánějí čerstvé jehličnany. V Jičíně je nakoupíte například u marketů Tesco, Kaufland, v prodejně Flora, nabízí je i zahradnictví na Novém Městě, seženete je v obchodě zahrádkářských potřeb v Dělnické ulici.

Od začátku prosince si můžete vybrat z pestré nabídky smrků, borovic, jedlí i na Valdštejnově náměstí v Jičíně. Luděk Štěpančič z Nemojova vám stromek ukáže i zabalí. U jedlí je jednotná cena 500 korun za kus, smrk do 1,5 m stojí 170 korun, smrk stříbrný 300 jako borovice, a za borovici černou zaplatíte 350 korun do 1,5 metru. Můžete zde nakoupit i chvojí.

Stromků se tu od začátku adventu prodalo přes dvě stě, největší zájem je o borovice. „Zájem veřejnosti je malý, určitě stromků prodáme méně než vloni. Kdo si ještě jehličnan nekoupil, nemusí pospíchat, najde nás tu do 23. prosince,“ říká zkřehlý prodavač.

Proč o stromky není zájem si vysvětluje tím, že lidé nejvíce nakupují v marketech, kde nabízejí jak umělé, tak rostlé. „Taky se mi vůbec nelíbí uspořádání trhů v Jičíně. Dříve stály stánky podél hlavní komunikace, byl větší výběr řemeslných výrobků, lidé procházeli, bavili se, nakupovali. Dnes jsou dřevěné kukaně zastrčené, zboží je drahé a nejde na odbyt.“

K názoru se připojuje i jeden místní trhovec. Počin radnice hodnotí negativně. Dřevěné stánky, kde nikdo nenakupuje, prý veřejnost nazývá kozími chlívky.

Pro srovnání: u Kauflandu zakoupíte borovici černou do 2 m za 399 korun, smrk ztepilý za 349 a jedli nordmann za 699 korun.