K výstražné stávce proti vládním reformám se tentokráte nepřipojilo novopacké gymnázium a pedagogická škola. „Ne, dnes nestávkujeme,“ bylo nám sděleno. Ani lékaři na jičínské poliklinice se s protestem neztotožnili. MUDr. Zdena Šustková běžně ordinovala a nevěděla ani o žádných svých spolupracovnících, kteří by protivládní protest podpořili. To nám potvrdili i v recepci zařízení.

„Nevíme o nikom, kdo by dnes stávkoval,“ informovali nás na místě. V plném pracovním nasazení zůstali i odboráři z jičínské firmy Ronal.

Signál vládě

Poslankyně Parlamentu České republiky Hana Orgoníková uvedla, že stávka je signálem pro vládu, že určitá část obyvatelstva nesouhlasí s jejími postupy. Sama stojí na straně odborů. Jak jsme již informovali, se stávkou sympatizuji zaměstnanci Oblastní nemocnice Jičín, ale provoz byl stoprocentně zajištěn. Mnoho občanů, kterých jsme se během včerejšího dopoledne ptali na případné dopady stávky na jejich život, o akci ani nevěděli.

„Upozorňujeme cestující, že vlaky směrem na Turnov, Hradec Králové a Nymburk vzhledem k celostátní stávce strojvedoucích pojedou o hodinu později,“ takové hlášení se pravidelně ozývalo na jičínském nádraží.

„Na mne bude čekat máma na zastávce a ono nic nejede,“ stěžoval si malý žáček, který jezdí do školy vlakem. „Paní učitelko, co budeme dělat, nestihneme návštěvu hradu!“ naříkali další školáci, účastníci školního výletu, kteří čekali na přípoj do Českého ráje.

Pravdou je, že se zaměstnanci železniční stanice snažili lidem situaci vysvětlovat, ale bylo zřejmé, že brát si za rukojmí děti a ostatní pasažéry se jim také zajídá.

“Asi mají proč stávkovat, ale ať to jdou říct vládě a třeba je zavřou ve Strakovce, ale tohle je bordel,“ rozčiloval se asi čtyřicetiletý muž na vlakovém nádraží. Většina přihlížejících mu přitakala. Spokojena mohla být paní prodavačka v kiosku, protože díky čekajícím cestujícím měla jistě větší tržby. (zpravodajové Deníku)