Na šedesát minut totiž odboráři vyhlásili generální stávku. Do protestu proti chystané důchodové reformě a privatizaci nemocnic se mají zapojit statisíce zaměstnanců.

„Kromě Středočeského kraje to bude silné. Drtivá většina nemocničního personálu bude stávkovat po celý den,“ řekl Deníku předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík Deníku sdělil, že akutní případy u nich určitě ošetří. „Všechny ostatní pacienty by měli lékaři přeobjednat,“ radí nemocným Ludvík.

Patnáct minut navíc

Libor Poláček z odborové federace vlakových strojvedoucích Deníku potvrdil, že osiří i železnice. A to na hodinu a čtvrt.

„Bude se to týkat všech spojů, včetně mezinárodních. Z bezpečnostních důvodů jen některé soupravy dojedou do stanice,“ ujistil Poláček. „Pokyny pro stávkující výbory jednoznačně vyloučí bezpečnostní riziko,“ slíbil odborář. Železničáři k hodinovému protestu přidávají dalších patnáct minut.

Infografika


„Těmi chceme upozornit na nepřijatelné vysvětlení květnové železniční nehody v Moravanech, kde zahynul náš kolega,“ řekl Poláček. Mluvčí Českých drah Ondřej Kubala uvedl, že vedení železnic bude ještě s odboráři jednat.

„Přesto připravujeme přesný náhradní rozpis pro vlaky v dálkové i regionální dopravě. Počítáme i s vypravením náhradních autobusů. Jak by vypadaly jízdní řády v případě stávky, zveřejníme v pondělí na internetu,“ zdůraznil mluvčí Kubala. Stávkovat bude na 6000 strojvedoucích osobních a nákladních vlaků. Kateřina Perknerová

Stávka má být největší od listopadu 1989

Proč se vlastně zítřejší protest koná? Odborářům došla trpělivost s tím, jak vláda pod vedením Mirka Topolánka prosazuje reformy. Především tu penzijní a zdravotní.

Půjde o největší protest od listopadové revoluce v roce 1989. Například v roce 1994 na patnáct minut zastavilo práci půl milionu lidí. Vládu pod vedením Václava Klause o tři roky později zlomila pětidenní stávka železničářů. Ti si tehdy vymohli zastavení privatizace drah a odstoupení generálního ředitele. Loni v červnu na Václavském náměstí proti vládnímu reformnímu batohu protestovalo třicet tisíc odborářů.

„Protestujeme proti dopadu současných reforem, chceme zabránit privatizaci zdravotní péče a nelíbí se nám ani oklešťování zákoníku práce, například připravované podávání výpovědi bez udání důvodu,“ sdělil šéf Odborového svazu dopraváků Luboš Pomajbík. Podle něj jsou stávky z podobných důvodů například ve Francii zcela běžné. „My k ní saháme zcela zřídka, ale všechny jiné metody už selhaly,“ míní dopravácký odborový šéf.

Pro zdravotníky je hlavním důvodem stávky chystaná přeměna nemocnic a pojišťoven na akciové společnosti. „To, že ji ministr Julínek odložil, je výsledek tlaku lékařské a univerzitní veřejnosti,“ konstatuje lékařský šéfodborář Martin Engel. Podle něj si stát musí zachovat nad nemocniční péčí ochranu.

Horníky zase nejvíc zlobí představa, že by měli odcházet do důchodu v 65 letech. „To by byla evropská rarita. V Polsku odcházejí horníci do penze ve 43 letech a dostávají 90 procent mzdy. Jenže průměrně umírají v 57. Horníci se totiž normálního důchodového věku nedožívají,“ vysvětlil Jan Sábel, který šéfuje svazu horníků. Snížení důchodové hranice požadují i strojvedoucí. (kp)

Na Jičínsku autobusy pojedou, fungovat bude i nemocnice

Jičínsko - Kdo, kde, proč – byly nejčastější odpovědi na naši otázku, zda bude dotazovaná organizace stávkovat. Ptali jsme se autobusáků a ti Deníku jednoznačně vysvětlili, že rozpis služeb platí a záleží na konkrétních řidičích, protože odbory zatím nic nenahlásily.

Školství funguje normálně, žádnou stávkovou aktivitu jsme nezjistili. Podle sdělení ředitelky Oblastní nemocnice Jičín, Dany Kracíkové, sice odbory stávku podporují, ale nemocnice bude pracovat jako v každý jiný všední den a veškerá péče bude stoprocentně zajištěna.

Obchodní domy ani jednotliví obchodníci neuvažují o tom, že by své provozovny zítra uzavřeli. Zrovna tak veškerá zařízení sloužící turistům, ať již v oblasti Českého ráje, či v okolí, budou plně v provozu a žádná stávková činnost neomezí jejich provoz.

„Už mě s těma stávkama mohou políbit zadek. Snad by bylo nejlepší, kdyby stávkovali politici, alespoň by tu byl klid a ne ten … co tu máme,“ uvedl Janek Růžička z Frýdlantu.

V letmém průzkumu, který o víkendu Deník provedl, podobný názor na stávku vyjádřila většina respondentů. Ojediněle se ozvaly názory, které stávku vnímaly pozitivně, ale ty byly v menšině. Nejhorším zjištěním bylo to, že prakticky nikdo nevěděl o jakou stávku jde, a jaký je její smysl.

„Myslím, že místo stávkování by bylo lepší počkat do voleb a pokusit se vybrat takové poslance, kteří by svým rozhodováním nezavdali příčinu ke stávkování,“ uvedla Eva Průšková.

Ani na městském úřadě v Nové Pace se zítra ke stávce nikdo nechystá, potvrdil nám to tajemník Zdeněk Sucharda. Poslankyně Parlamentu České republiky Hana Orgoníková k chystané úterní stávce uvedla: „Domnívám se, že odbory svoji stávkou chtějí vyjádřit názor a názory lidí, které zastupují. Myslím si, že na to mají právo. Uvidíme, jestli to bude něco platné. Ale rozhodně je to signál pro vládu, že určitá část obyvatelstva nesouhlasí s jejími postupy. Nedomnívám se, že půjde o protivládní demonstraci, ale půjde o vyjádření určitého názoru. Já sama jsem na straně odborů. Jaký zaujme vláda postoj já nevím, ale podle toho, jak pan Mirek Topolánek vystupoval ve vztahu k odborům se nedomnívám, že ze strany vlády bude vůči stávkujícím nějaká vstřícnost.