Na Hořicku a Novopacku je sněhu o deset centimetrů méně. Pracovníci Technických služeb města Jičína vyrazili do terénu už ráno před šestou hodinou s lopatami, aby vyčistili především přechody pro chodce a neudržované chodníky.

 Jiří Bezdíček z jičínského střediska Správy a údržby silnic hodnotil víkend takto:
„Sjízdnost se dařila zajišťovat s největším úsilím a jen na Novopacku se muselo vyjet se sněhovou frézou, která se prokousávala závějí do výše střechy traktoru.“

Silnice I. třídy byly v pondělí dopoledne vyhrnuté se zbytky rozježděného sněhu, sjízdné se zvýšenou pozorností a úsilím. Silnice II. a III. třídy mají vrstvu sněhu do 10 cm. „Sjízdnost těchto silnic vyžaduje víc než zvýšenou pozornost, protože je třeba sledovat cestu před sebou i za sebou, nechat si řádný odstup od vozidel a nedostat se do kritické situace,“ radí Jiří Bezdíček.

Uvedl, že v okrese nebylo třeba uzavírat dlouhodobě žádné silnice, pouze při vyprošťování vozidel, jejichž řidiči si krátili cestu, kudy neměli. „Cestáři touto cestou děkují slušným řidičům, kteří jezdili podle zimních podmínek, a neslušným řidičům není děkovat za co, protože pouze přidávají práci a prodlužují čas potřebný k údržbě. Celonoční jízda našich řidičů sypačů místy v bílé tmě nebo závějích je náročná a ráno stačilo půl hodiny, a bylo vše tak jako na začátku. Další směna znamená opět najet 200- 300 km každým vozidlem. Úctyhodná práce,“ připomíná J. Bezdíček.

Dodává, že v příštích dnech se má podstatně ochladit, a je potřeba vyčistit vozovky, opravit techniku, než vše začne nanovo.

Už ve čtyři hodiny ráno musí vyjíždět pracovníci Technických služeb v Jičíně, aby od sněhu uklidili chodníky a silnice vedoucí ke školám a podnikům. „Musíme vyrážet dřív, protože lidé chodníky moc neuklízí. Momentálně odvážíme sníh z náměstí a užších ulic, protože už to není kam vyhrnovat,“ vysvětlil ředitel Čeněk Strašík s tím, že se sněhovou nadílkou na okrajový pozemek města jezdí nákladní vozy.

Počasí trochu komplikuje i autobusovou dopravu. I když všechny spoje fungují, některé mívají až 15 minut zpoždění.

„Celkově je doprava pomalejší, takže v rámci možností autobusy jezdí, někde mívají mírné zpoždění,“ vysvětlil Josef Hanzlík z ČSAD Semily, který má na starosti Královéhradecký kraj.