Odborářům vadí, že by výše učitelských platů nebyla závislá pouze na délce praxe, ale i na rozhodnutí ředitele, který by určil, který pedagog si zvýšení platu zaslouží. Právě 7. prosince má změny v platových tabulkách učitelů projednávat vláda.

 V jičínském okrese protest nezasáhl základní školy v Nové Pace. Podle jejich ředitelů měli ohledně stávky neúplné informace. Dalším důvodem jsou žáci dojíždějící z okolních vesnic, kteří přijíždějí brzy ráno a je nepřijatelné, aby od 6 hodin stepovali před budovou a čekali na 9. hodinu.

 V Jičíně proběhne výuka podle školního rozvrhu na Masarykově obchodní akademii a 3. Základní škole, zatímco 1. a 2. ZŠ podpoří odboráře a učitelé budou vyučovat až od 9 hodin. Žáky o všem informovali v pondělí a jejich rodiče včera díky zapsané informaci v žákovských knížkách jejich potomků.
 Josef Kužel k tomu řekl: „Protestu se zúčastníme s tím, že MŠ 17. listopadu pouze sympatizuje. Tohle rozhodnutí bylo ze strany učitelů, i když jsem se jim snažil rozumně domluvit. Kvůli dojíždějícím dětem bude od rána normálně fungovat družina.”

 Mateřská škola Máj neotevře zařízení až v 9 hodin, ale podle své běžné otevírací doby.

V Hořicích zahájí ZŠ Na Daliborce, Komenského, Na Habru a Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola v osm hodin, stávky se učitelé nezúčastní.

 „Vyučování začne v 9.30 hodin. Rozhodli jsme se protestovat proti připravované reformě, kdy by bylo ohroženo financování starších kolegů, kteří by byli ohodnoceni stejně jako nastupující učitelé. Ministerstvo by tento problém mělo projednávat s řediteli v terénu,” sdělil Deníku Pavel Berný, ředitel Základní školy v Kopidlně.

 ZŠ v Sobotce se k protestu připojí pouze symbolicky, výuka bude probíhat od 8 hodin, protože by způsobila komplikaci mnoha dojíždějícím žákům.
 Podle ředitelů škol měli kantoři možnost přihlásit se k protestu během včerejšího dne.⋌(pav)