1) Jak má být správně připraven čaj.
Správná dávka na dobrý silný čaj je polovina až jedna čajová lžička, nebo případně sáček na jeden šálek. Čaj spařujeme vodou, která právě začala bublat, to je velmi důležité. Zchladlá voda čaj vyluhuje nedokonale. A věřte, dlouho vařená voda ztrácí potřebný kyslík a čajový nápoj není tak chutný.
2) Je velkou pravdou, že bohužel mnozí z nás nerozlišují mezi bylinkovým čajem a odvarem. Jak je to tedy podle našich babiček opravdu dobře? Čaj z bylinek připravujeme tak, že jej spaříme vroucí vodou a necháme 20 minut pod pokličkou louhovat. Při přípravě odvaru však musíme bylinky 20 minut povařit na mírném ohni bez pokličky.

3) Není nad zvýraznění aroma čaje; toho docílíme poté, když do krabičky se sypaným čajem vložíme půl tyčinky vanilky, která zvýrazní jeho chuť a hlavně zmíněné aroma. Chuť i aroma můžeme též zvýraznit, vložíme-li do cukřenky, ze které sladíme, kousek pomerančové kůry.
4) Jak zalévat kávu? Kávu zaléváme jen vodou, která – a to je velmi důležité – přichází do varu. Čím déle se bude voda vařit, tím bude chuť kávy jen a jen horší.
5) Profesionální postup pro kávu s velkou pěnou.
• Kávu ponejprv zalijeme jen trochou vroucí vody
• Pak vodu opět přivedeme k varu a znovu trošku zalijeme
• Pak do třetice zalijeme ještě jednou.

• Káva bude nádherně víc pěnit, když do ní přidáme na špetičku prášku do pečiva a nebo jedlé sody
6) Naše babičky jsou velké znalkyně kávy, té pravé labužnické. Ta se správně připraví tak, když do ní krátce před zalitím vodou přidáme špetku kuchyňské soli (sůl můžeme přidat již do vody).
Výborné kávy docílíme přidáním kousku hořké čokolády. Jemnější chuť kávy dodá minerální nebo sodová voda.

7) Pravé italské cappuccino připravujeme opravdu jen ze silné kávy, nejlépe z Douwe Egberts, mírně oslazené a z umixovaného studeného mléka, které v podobě pěny zůstane na hladině kávy. Povrch posypeme mletou skořicí.

8) Jaký má být aperitiv? Zásadně chlazený nebo s kostkami ledu. A naše babičky mají na to své moudro – že nejlépe se hodí dvě dezertní vína Cinzano a Barbero, a nebo dva bylinné likéry becherovka či fernet.

9) Bílá vína před podáváním vychladíme na 11 stupňů Celsia, poté naléváme do sklenek o obsahu 1 dl. Červená vína servírujeme na pokojovou teplotu 17 – 20 stupňů Celsia. Nikdy je nepodávejte studená, neboť pak se nemůže plně, dokonale rozvinout jejich vůně a chuť.
10) A poslední bod – šumivá vína musí být opravdu velmi dobře vychlazená – na pouhých 6 – 7 stupňů Celsia. Velmi dobré je přímo na stole chladit v nádobě s ledovými kostkami, aby si svoji teplotu udržela co nejdéle.

Příště o zelenině.