VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Něco jsme udělali blbě, že jsme na tom tak, jak jsme

Jičínsko – Bohumír Procházka se dotázal těch, se kterými se každý rok 17. listopadu v 17 hodin schází na jičínském náměstí, co jsme udělali blbě, že jsme na tom tak, jak na tom jsme.

6.11.2009 1
SDÍLEJ:

Setkání ve výročí 17. listopadu v 17 hodin - rok 2005.Foto: Bohumír Procházka

Dvacet let po sametové revoluci odpovídají:


Jaromír Gottlieb:
To nevím. Osobně ale sleduji důsledky toho, když se v tolika sférách - politikou, školstvím a církvemi počínaje a sportem konče - stává jediným vzorcem jednání feminimní (životní jistoty nejdřív, ideje později; ale pozor! jen v případě, že se jimi ty jistoty neumenší ani neohrozí), a že jsme úplně nechali vytěsnit ze svých obzorů jednání mužné (ideje dřív, a to i za cenu ztrát, životní jistoty později). Máme zkrátka všude obrovské množství „feminimních pánů…“

Honza Kindermann:
A jak na tom vlastně jsme? A v jaké rovině? Všichni jako celá Česká republika? Češi jako národ? Nebo každý z jednotlivců zvlášť (zdravotně, duchovně, psychicky, finančně, atd.)? Otázka by spíš měla znít: Co může každý z nás udělat pro to, aby to nebylo ještě horší? Možná hodně, možná málo. Hlavně nerezignovat na stav věcí, a nenechat se oblbovat blby.

Místopředseda Senátu Jiří Liška:
Z otázky vyplývá, že jsme na tom dvacet let po konci komunistického režimu špatně. S tím nemohu souhlasit. Život se nám úplně změnil. Máme svobodu všeho druhu, jsme součástí demokratické Evropy a především mladí lidé mají příležitosti, o kterých se nám ani nesnilo, a mohl bych pokračovat ve výčtu pozitiv. Samozřejmě, řada věcí se mohla dělat jinak a lépe. S odstupem času je každý generálem. To, co nám před dvaceti lety podle mého názoru nejvíce chybělo, bylo umění zacházet se svobodou a s tím související dostatek odpovědnosti. A také přetrvávající socialisticko - komunistické myšlení, kterého se dodnes mnoho lidí nezbavilo. Navíc nostalgické vzpomínání na doby, kdy jsme byli mladí a tráva byla zelenější, vzbuzuje v některých lidech pocit, že to tehdy tak hrozné nebylo. Ale ono to pro většinu z nás hrozné bylo a vůbec nestojím o to, aby se naše minulost v nějaké podobě opakovala.

Vlaďka Matějková
Tak jak je naší národní povaze vlastní : rychle jsme se naučili zapomínat a stejně rychle jsme si po svém vysvětlili a „osvojili “ demokracii. Někteří víc a na vysoké úrovni, někteří míň - podle příležitosti a svědomí. Bratříčkování nás nepřešlo, nezavřeli jsme za ním vrátka, protože je výhodné a přináší „svobodu“ . Zkroucenou křečí, samozřejmě. K nápravě věcí lidských, která nebude nikdy a nikde dokonalá, nestačí dvacet let. To je k smíchu.

Dvacetiletý člověk přece taky ještě nemá zkušenosti, dělá blbosti, hledá své místo v životě, střetává se s realitou… a postupně moudří. Kladu si otázku, za jak dlouho to zmoudření můžeme očekávat my, kterým už dávno dvacet není , kteří nemáme úplně čistý stůl… Jsou na něm totiž zbytky z minulosti a ty se nedají na povel smést na zem. To jen my předstíráme - a už jsme v tom suverénní, že náš stůl je čistý a můžeme hodovat z výhod nové společnosti a pořádně mlaskat. Protože kdo nemlaská, ten jako by nebyl. A zase nám od pusy padají ty nečisté drobty. Je to jako v tom dětském říkadle, které se opakuje do „zblbnutí“ stále dokola:

 „A já klouček sekal souček, usek jsem si paleček…“ Jen abychom ale nezblbli úplně všichni , protože pak už ani nebudeme vědět, co to ta “ náprava věcí lidských “ vlastně je . A dokdy si kluk bude usekávat paleček, to si netroufám odhadnout… Postačí ještě dvacet let?
⋌Pokračování v pátek 13. listopadu. Bohumír Procházka

pokračování v pátek 13. listopadu

6.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ostatní - Rozvoz dokumentů pro Jičín a okolí18 000 Kč

Přijmeme muže a ženy na rozvoz dokumentů a zapisování dat.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu20 000 Kč

Úředníci ve skladech Celní specialista/-ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: •SŠ, zaměření nejlépe ekonom.,, •praxe výhodou – praxe v logistice, skladu, nákup, odbyt, •znalost MS Office (Word, Excel, Outlook), aktivní znalost AJ podmínkou, ŘP sk. B, •komunikativnost, spolehlivost, pečlivost, Náplň práce: • Vedení, zpracování, odeslání Intrastatu, Ukončování tranzitu, Proclívání materiálu nakoupeného v režimech, •Komunikace s celními úřady, předávání výkazů a evidence dle vydaných rozhodnutí , •Kontrola platnosti certifikátů a rozhodnutí (ZJP, Tranzit, e-Dovoz, e-Vývoz, bankovní záruka…), •Vystavování prohlášení a vedení dodavatelských prohlášení, evidence, kontrola, Nabízíme:, •PP na dobu určitou, •Pružná pracovní doba, •zajímavou a zodpovědnou práci u mezinárodně orientované společnosti , •podporu personálního a odborného rozvoje zaměstnanců , •nástup možný ihned, • firemní benefity (5 dní dovolené nad zák.rámec, jazykové kurzy, pružná pracovní doba, příspěvek na penzijní nebo životní připojištění, bonus za plnou docházku, stravenky, sleva na mobilní tarify pro soukr. účely), Motivační dopis a životopis v českém a anglickém jazyce zasílejte prosím nejlépe e-mailem na adresu sona.ruzanská@hydra-components.com. Více informací o společnosti naleznete na www.hydra-components.com, případně Vám je rádi podáme na tel.: 737 216 344. Pracoviště: Hydra a.s. - (816), Hradecká, č.p. 816, 506 01 Jičín 1. Informace: Soňa Ružanská, +420 737 216 344.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve20 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři vývojový pracovník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: popis práce: vývoj výkonových kondenzátorů a kondenzátorů pro výkonovou elektroniku a jejich následné zavádění do sériové výroby, • práce na vývojových projektech , • zpracování výkresové dokumentace (Solidworks, AutoCad) , • práce s dokumenty (kusovníky, výkresy…), • spolupráce s laboratoří , , požadujeme: • SŠ vzdělání technického směru - elektro, • praxe v oblasti vývoje, ale možno i absolvent, • aktivní znalost NJ nebo AJ podmínkou , • zkoušky dle. Vyhl. 50/78 Sb. výhodou, • dobrá znalost práce v MS Office aplikacích , • schopnost týmové, ale i samostatné práce, komunikativnost, pečlivost, • ŘP sk. B, ochota občasných služebních cest , nabízíme, • stálé a perspektivní zaměstnání s možností profesního i osobního růstu, • zajímavou a zodpovědnou práci u české, mezinárodně orientované společnost., • místo výkonu práce – Jičín , • firemní benefity (5 dní dovolené nad zák.rámec, jazykové kurzy, pružná pracovní doba, příspěvek na penzijní nebo životní připojištění, docházkovné), Motivační dopis a životopis v českém a cizím jazyce zasílejte prosím nejlépe e-mailem na adresu sona.ruzanská@hydra-components.com. Více informací o společnosti naleznete na www.hydra-components.com, případně Vám je rádi podáme na tel.: 737 216 344. Pracoviště: Hydra a.s. - pobočka jičín, Průmyslová, č.p. 1110, 506 01 Jičín 1. Informace: Soňa Ružanská, +420 737 216 344.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik23 800 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu TECHNIK/ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNIK/ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB - pracoviště Jičín., Životopisy zasílejte nejpozději do 31.3. 2018 na adresu: ludmila.vlckova@uskhk.eu , Do předmětu uveďte "technik PRS JC". Vybraní uchazeči budou pozváni k pohovoru., Požadujeme:, - vzdělání SPŠ stavební nebo VŠ obor dopravní stavby (i pro absolventy), - znalost stavebního zákona výhodou, orientace v ČSN, - řidičský průkaz sk. B, - znalost práce na PC (Microsoft Office: Word, Excel, Outlook), - samostatnost, flexibilita, spolehlivost, Náplň práce:, Při přípravě staveb - Připravuje podklady pro investiční záměry. Zajišťuje přípravu staveb, zadání vypracování projektové dokumentace (průzkum, diagnostika a stavební dokumentace), její posouzení a schválení. Zajišťuje majetkovou přípravu staveb (příprava podkladů pro správní řízení, zjištění vlastníků nemovitostí a další podklady pro jednání o výkupech pozemků, příprava příslušných smluv. Zajištění povolení staveb dle stavebního a silničního zákona, projektových dokumentací, zpracování technických podkladů pro výběrová řízení objednatele. Vypracovává jednoduché rozpočty staveb., Při realizace staveb - Zajišťuje výkon technického dozoru staveb. Provádí kontrolu jakosti u zhotovitelů dle platných předpisů a odpovídá za převzetí prací a fakturaci stavby dle schválené PD. Zajišťuje užívání stavby dle stavebního zákona. Připravuje podklady pro zařazení stavby do majetku objednatele. Zajišťuje majetkové vypořádání dokončené stavby, kontroluje dodržování stavebního zákona a předpisů o dokumentaci staveb, účastní se posuzování, schvalování a uvádění do trvalého provozu staveb na spravované silniční síti. Zajišťuje potřebné podklady pro realizaci dotačních titulů. Sleduje stavbu v záruční době, v případě výskytu vad, zajišťuje jejich odstranění. , Nabízíme:, - dobré zázemí stabilní společnosti, pružná pracovní doba, 5 týdnů dovolené, - stravenky v hodnotě 100,- Kč, - průměrná roční hrubá mzda 380.000,- Kč včetně odměn, základní mzdové ohodnocení 23.800,-Kč, - příspěvek na "penzijní připojištění nebo spoření" ve výši 1500,- Kč/měsíc, Termín nástupu:, - dohodou. Pracoviště: Údržba silnic královéhradeckého kraje a.s., oblast jičín [741], M. Koněva, č.p. 467, 506 01 Jičín 1. Informace: Ludmila Vlčková, +420 495 540 219;725 929 139.

Ilustrační fotografie.

Děti podpořily svého ředitele peticí

Gabriel Nagy u Krajského soudu v Hradci Králové.

Sauron, pán Temné věže, dostal 13 let za pokus o vraždu

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Krajští řidiči méně pijí, ale více bourají

Královéhradecko - Důsledkem alkoholu za volantem vyhasly v loňském roce na krajských silnicích dva lidské životy.

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Zahraniční studenti na MOA v Jičíně

Jičín - V prvním únorovém týdnu se studenti prvního ročníku Masarykovy obchodní akademie v Jičíně aktivně zapojili do projektu Edison pořádaný studentskou organizací AIESEC.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT