VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Něco jsme udělali blbě, že jsme na tom tak, jak jsme

Jičínsko – Bohumír Procházka se dotázal těch, se kterými se každý rok 17. listopadu v 17 hodin schází na jičínském náměstí, co jsme udělali blbě, že jsme na tom tak, jak na tom jsme.

6.11.2009 1
SDÍLEJ:

Setkání ve výročí 17. listopadu v 17 hodin - rok 2005.Foto: Bohumír Procházka

Dvacet let po sametové revoluci odpovídají:


Jaromír Gottlieb:
To nevím. Osobně ale sleduji důsledky toho, když se v tolika sférách - politikou, školstvím a církvemi počínaje a sportem konče - stává jediným vzorcem jednání feminimní (životní jistoty nejdřív, ideje později; ale pozor! jen v případě, že se jimi ty jistoty neumenší ani neohrozí), a že jsme úplně nechali vytěsnit ze svých obzorů jednání mužné (ideje dřív, a to i za cenu ztrát, životní jistoty později). Máme zkrátka všude obrovské množství „feminimních pánů…“

Honza Kindermann:
A jak na tom vlastně jsme? A v jaké rovině? Všichni jako celá Česká republika? Češi jako národ? Nebo každý z jednotlivců zvlášť (zdravotně, duchovně, psychicky, finančně, atd.)? Otázka by spíš měla znít: Co může každý z nás udělat pro to, aby to nebylo ještě horší? Možná hodně, možná málo. Hlavně nerezignovat na stav věcí, a nenechat se oblbovat blby.

Místopředseda Senátu Jiří Liška:
Z otázky vyplývá, že jsme na tom dvacet let po konci komunistického režimu špatně. S tím nemohu souhlasit. Život se nám úplně změnil. Máme svobodu všeho druhu, jsme součástí demokratické Evropy a především mladí lidé mají příležitosti, o kterých se nám ani nesnilo, a mohl bych pokračovat ve výčtu pozitiv. Samozřejmě, řada věcí se mohla dělat jinak a lépe. S odstupem času je každý generálem. To, co nám před dvaceti lety podle mého názoru nejvíce chybělo, bylo umění zacházet se svobodou a s tím související dostatek odpovědnosti. A také přetrvávající socialisticko - komunistické myšlení, kterého se dodnes mnoho lidí nezbavilo. Navíc nostalgické vzpomínání na doby, kdy jsme byli mladí a tráva byla zelenější, vzbuzuje v některých lidech pocit, že to tehdy tak hrozné nebylo. Ale ono to pro většinu z nás hrozné bylo a vůbec nestojím o to, aby se naše minulost v nějaké podobě opakovala.

Vlaďka Matějková
Tak jak je naší národní povaze vlastní : rychle jsme se naučili zapomínat a stejně rychle jsme si po svém vysvětlili a „osvojili “ demokracii. Někteří víc a na vysoké úrovni, někteří míň - podle příležitosti a svědomí. Bratříčkování nás nepřešlo, nezavřeli jsme za ním vrátka, protože je výhodné a přináší „svobodu“ . Zkroucenou křečí, samozřejmě. K nápravě věcí lidských, která nebude nikdy a nikde dokonalá, nestačí dvacet let. To je k smíchu.

Dvacetiletý člověk přece taky ještě nemá zkušenosti, dělá blbosti, hledá své místo v životě, střetává se s realitou… a postupně moudří. Kladu si otázku, za jak dlouho to zmoudření můžeme očekávat my, kterým už dávno dvacet není , kteří nemáme úplně čistý stůl… Jsou na něm totiž zbytky z minulosti a ty se nedají na povel smést na zem. To jen my předstíráme - a už jsme v tom suverénní, že náš stůl je čistý a můžeme hodovat z výhod nové společnosti a pořádně mlaskat. Protože kdo nemlaská, ten jako by nebyl. A zase nám od pusy padají ty nečisté drobty. Je to jako v tom dětském říkadle, které se opakuje do „zblbnutí“ stále dokola:

 „A já klouček sekal souček, usek jsem si paleček…“ Jen abychom ale nezblbli úplně všichni , protože pak už ani nebudeme vědět, co to ta “ náprava věcí lidských “ vlastně je . A dokdy si kluk bude usekávat paleček, to si netroufám odhadnout… Postačí ještě dvacet let?
⋌Pokračování v pátek 13. listopadu. Bohumír Procházka

pokračování v pátek 13. listopadu

6.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Jak poskytnout první pomoc?

Ilustrační foto.

Hokej v regionu: Choceň porazila lídra v prodloužení

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

OBRAZEM: Předvánoční setkání s důchodci v Libuni

Libuň /FOTO/ - Zastupitelstvo obce uspořádalo předvánoční setkání s důchodci. Pro účastníky byl nachystán pestrý kulturní program.

Zpíváme koledy v celém regionu

Jičínsko /UDÁLOST TÝDNE/ - Ve středu se nás region připojí k projektu Deníku Česko zpívá koledy.

Bína kraluje OPEN poháru s průměrem 624 kuželek!

Jičín - Na kuželnách Královéhradeckého kraje se letos nově odehrává OPEN pohár juniorů (kategorie 19-23 let), tedy série turnajů otevřená pro kteréhokoliv juniora či juniorku České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT