Ne – na takového rozumbradu nebo správněji vševěda si netroufám ani ve snu myslet.

Já se prostě snažil probrat z různých oborů takové rady, případy v našem životě nejčastější, nepotřebnější.
Proto se na mne, vážení čtenáři – čtenářky, nezlobte, nenajdete-li tam vše, co byste chtěli znát. Nuže, začínáme.

Moudra našich babiček aneb co možná nevíte
Čištění různých skvrn

1)Skvrny po ovoci z rukou odstraňujeme nejsnadněji citronem, z plátna pak sirkou, kterou zapálíme a držíme tak, aby kouř z ní vycházející zasáhl celou skvrnu. Pak plátno vypereme.
2) Čerstvé skvrny od krve vypereme hned ve studené vodě, aby se krev na vláknu nevysrážela. Je dobré přidat do vody hodně kuchyňské soli.
3) Skvrny od borůvek poklepeme peroxidem vodíku a necháme bílit.

4) Blíží se Silvestr a dochází nechtěně na skvrny od bílého či červeného vína. Skvrny od bílého vína vypereme v horkém saponátovém roztoku, do kterého můžeme přikápnout několik kapek čpavku. Čerstvé skvrny od červeného vína posypeme solí, která tekutinu vsákne. Můžeme je zakapat citrónovou šťávou, navlhčit, vymnout a pak důkladně vyprat a promáchat.
5) Skvrny od cukru nebo soli vypíráme v teplé vodě.

6) Čerstvé skvrny od hořčice vymyjeme v saponátovém roztoku.
7) Zaschlé skvrny od hořčice pokapeme citrónem nebo kyselinou citrónovou. Pak je vymyjeme v saponátové lázni a necháme zaschnout. Je dobré po oschnutí zbytky skvrn ještě vyčistit čistým lihem.

8)Skvrny od plísně na prádle a šatech zmizí někdy pouhým vykartáčováním a vysoušením. Je také dobré, tvrdila babička mého kamaráda, předmět vyvařit v syrovátce, a po vyprání a usušení na slunci skvrny zmizí úplně.
9)Zastaralé prachové skvrny odstraníme pálenkou, v níž byl ušlehán žloutek. Pak skvrnu dobře propereme ve vlažné vodě.
10)Čerstvé skvrny od čokolády a kakaa vymýváme studenou vodou. Pozor však, bez přídavku pracích přípravků. Na pracích látkách můžeme skvrny potírat čpavkem.

Příště 15 rad do kuchyně.
Bedřich Doležal