Místo obvyklým vlakem jsem odjel autobusem až v 9.05 hod. z Jičína do 16 km vzdálené Lomnice nad Popelkou. Půlhodinovou přestávku jsem využil k procházce po náměstí. Nejdříve jsem fotil nedávno opravenou novogotickou radnici, poté kašnu se sochou Jana Husa a o kousek dále mariánský morový sloup. Poté jsem se vydal k baroknímu farnímu kostelu sv. Mikuláše, v jehož stínu je socha sv. Jana Nepomuckého. V 9.55 hod. jsem odjel autobusem do 6 km vzdálené obce Libštát.

Lomnice nad Popelkou (478) 1 km – Libštát – Lomnice nad Popelkou 7 km – Karlov 8 km – Tábor (678) 11 km – Kyje 13 km – Ranč na Kamenci 15 km – Železnice 17 km – pod Zebínem 20 km – Jičín 23 km

Na náměstí v Libštátě jsem nafotil sochu P. Marie Immaculata. Nedaleko odtud u opraveného barokního kamenného mostu přes řeku Olešku se nachází bývalá dřevěná škola a vedle roubenka s lomenicí. Nad nimi je barokní farní kostel sv. Jiří a pěkně upravený hřbitov s náhrobky, které jsou jako opravdová umělecká díla, každý jiný a každý krásný. Po červené turistické značce, většinou po málo frekventované silnici, jsem začal stoupat do Lomnice nad Popelkou. Opět přes náměstí jsem přišel do památkové rezervace lidových staveb Karlov, kde jsou roubené domy s lomenicemi (vyřezávané štíty). Lomnice nad Popelkou je proslulá lomnickými suchary.


K rozhledně


Z Lomnice jsem začal stoupat k poutní hoře Tábor, ale už na sněžnicích, po Křížové cestě se 14 zastaveními u kapliček. Zde je od roku 2007 opravená 35 m vysoká rozhledna s ochozem ve výšce 29 m a kruhovým rozhledem. Stačí vystoupat po 145 schodech a mít štěstí na počasí jako já a uvidíte Český ráj, Krkonoše, Jizerské a Orlické hory anebo do Polabí. V provozu je též opravená restaurace. Naproti je kostel Proměnění Páně. Mám hezké cyklistické vzpomínky na Tábor, neboť zde bývá cíl Jičínské cykloligy a stoupání z Bradlecké Lhoty přes Ploužnici mně pokaždé vyhovovalo.

Strmá cesta lesem dolů do Kyjí byla náročná, ale díky sněžnicím jsem to zvládl rychle a snadno. Po opuštění lesa jsem rychle sestoupil vyšlapanou pěšinu k Ranči na Kamenci. Pohodlná byla trasa do Železnice, kde je na náměstí radnice a sloup se sochou P. Marie. Odtud jsem šel vedle vlastivědného muzea a sochy Sv. Jana Nepomuckého ke kostelu sv. Jiljí, kde je socha sv. Floriana. Poblíž je i dům, kde žil a tvořil malíř František Kaván. Cestu do Jičína jsem improvizoval kolem restaurace Prostřední mlýn, pod Zebínem a Lipovou alejí kam jinam než do aquacentra a do sauny za kamarády.
⋌Ivan Pírko