Podle správce Vladimíra Tekverka se podařilo „vynulovat“ důsledky všudypřítomné ekonomické krize.

„Navzdory očekávání byla sezona standardní, nezaznamenali jsme ani nárůst, ani pokles,“ potvrdil Tekverk. Zásluhu na tom kromě dalších vlivů má bezpochyby také počasí, které turistice přálo. Horko vadilo snad jen lesnímu koupališti Pelíšek, které nebylo schopné udržet kvalitu vody.

Lesní kalamita narušila plány

Co pozitivního zaznamenaly skály v návštěvnosti, to se jim zase negativně vrátilo v oblasti lesního hospodářství. „V lesích se rozmohl kůrovec, a to natolik, že jsme museli kácet už v létě a dokonce i přímo v turistických oblastech,“ řekl Vladimír Tekverk.

Stromy naštěstí díky nižší nadmořské výšce zatím netrpí nedávnými přívaly sněhu, které tolik postihly nedaleké výše položené oblasti.
Přesto bude přes zimu nejvíce práce právě se dřevem. „Budeme se muset kácením vypořádat s kůrovcem, kvůli kterému tak tak stihneme jen ty neplánované práce,“ doplnil Tekverk. Údržba, kterou by les skutečně potřeboval, musí jít stranou.

Avšak i tato kalamita má na svém kontě přece jen jednu zásluhu. Masivní úbytek stromů se dotkne celé oblasti skalního města včetně turisticky nejoblíbenějších lokalit. Po dlouhých desetiletích se tudíž otevřou již neznámé pohledy na polozapomenuté skály a vyhlídky.

„Bude to vlastně návrat někam do doby počátku 20. století, z níž pocházejí mnohé fotografie a pohlednice,“ uvedl Vladimír Tekverk s tím, že také tenkrát byla příčinou „odhalení“ Prachovských skal nezvládnutá kalamita.

Návštěvníci oblíbeného výletního cíle se nemusejí obávat ani zásadního zvýšení vstupného. „Nějaké masivní zdražení rozhodně nechystáme,“ uzavřel správce Vladimír Tekverk.

Bilancování uplynulé sezony tedy potvrzuje rčení, že všechno zlé je pro něco dobré. Ondřej Dufek