Opravit zábradlí, cesty, obnovit informační značení a vést boj proti kůrovci. To čeká v letošním roce ty, kteří se starají o Prachovské skály, jedno z nejnavštěvovanějších míst České republiky, kam dorazí každoročně přes sto tisíc lidí.

Co ale trápí tento krásný kout u Jičína nejvíce, jsou většinou obyvatelé, kteří se do města přistěhovali. Z chráněného místa si udělali přírodní tělocvičnu a jezdí sem na terénních kolech, motocyklech i čtyřkolkách.

Takové chování má pro území devastující účinky. Potvrzují to slova Jiřího Krupky z ČSOP Prachovské skály: „Těžko tomu můžeme zabránit, vyžaduje to spolupráci s policií a techniku, jen málokdy je možné vandaly chytit při činu. Problém monitorujeme a snažíme se omezovat pohyb třeba závorami,“ vysvětlil.

Vůbec nejhorší jsou podle jeho slov jezdci na terénních kolech a motocyklech, kteří se dostanou i na jinak těžko dostupná místa. Prachovské skály čeká i oprava zábradlí a cest jednak po červencové vichřici, a také po těžbě dřeva kvůli kůrovci, který si vybral zdejší stromy jako svůj domov. „Pro nás je podstatná kůrovcová kalamita. Jak na tom lesy jsou, se ukáže, až začne líhnutí. Pochopitelně doufáme, že se situace zlepší, ale těžko předvídat,“ řekl správce Vladimír Tekverk.

Prachovskými skalami projde ročně přes sto tisíc návštěvníků, tedy srovnatelně s Troskami. Stávají se tak jedním z nejnavštěvovanějších zajímavostí v republice. Turisté se v nich chovají celkem slušně. Kromě občasných odpadků, kouření a rytí do skal (vše je striktně zakázáno) tu k většímu ničení nedochází.

„Na turisty si nemůžu stěžovat,“ dodal Tekverk. Starosti správcům dělá rybník Pelíšek. Dříve přitékající voda už téměř vyschla, a tak se zde daří řasám. Ani čištění nepomáhá, a tak se vodní plocha, ponechaná přírodě, stane asi domovem čolků.