Těhotenství je zásadním mezníkem v životě každé matky a je pouze na ní, kde své dítě přivede na svět. 

 Buď může rodit doma ve známém důvěrném prostředí přirozenou cestou, nebo zvolit nemocnici, kde jí lékaři v případě komplikací zajistí odbornou péči.

Podle novely, která platí od 1. ledna, má rodička právo rodit doma s pomocí porodní asistentky. Pokud ji nenajde v soukromé sféře, musí péči u domácího porodu zajistit zdravotnické zařízení.


Historie


Ještě před několika desetiletími byl porod doma naprosto běžný. Dnes je vzácností, i když v některých zemích stále preferovaný. Například v Nizozemí odrodí v domácím prostředí kvůli náboženským důvodům a tradicím 38 procent rodiček.

„Před sto lety bylo normální, když matka odrodila na poli, odnesla dítě do vyhřáté trouby a čekala, zda přežije do večera, nebo ne,“ vysvětluje budoucí porodní asistentka Radka Škaloudová a dodává:

„Já jsem určitě proti porodům doma už kvůli většímu riziku úmrtí novorozenců. Pokud se miminku cokoliv stane, kde porodní asistentka narychlo zajistí inkubátor nebo další přístroje, které mu mají zachránit život? Vždyť před nedávnem se jedna maminka rozhodla rodit doma, a její dítě zemřelo.“
Podle odborníků jsou v dnešní době domácí porody čím dál populárnější, nejčastěji však u nábožensky založených rodin.

„Osobně jsem se jednou setkala se ženou, která chtěla rodit doma, ale lékař jí to naštěstí rozmluvil,“ uvedla Radka Škaloudová.


Názor odborníka


Na názor jsme se zeptali gynekologa Petra Krykorky: „Jelikož se porodnictví věnuji hodně let, můj pohled na domácí porody je zcela jednoznačný a neoblomný. Jsem proti. Domácí porod považuji za hazard se zdravím a životem dosud nenarozeného dítěte a někdy i matky- rodičky, ta si ale může dělat, co chce. Je pravda, že spousta porodů může proběhnout bez přítomnosti lékaře, ale ty zbývající… Rozhodnutí Evropské komise pro lidská práva na zcela volnou možnost výběru porodu považuji v našich podmínkách za špatné, na to prostě není zázemí našeho zdravotnictví připravené.“
Komplikace

Po porodu mohou u rodičky nastat komplikace, při kterých je nutná lékařská pomoc, jako například tromboembolie, vzduchová embolie, náhlé a silné krvácení při vylučování placenty nebo poporodní zranění. I u miminka se mohou projevit rizika jako vrozené vady, poruchy dýchání nebo krevního oběhu.
 Jakou možnost preferují maminky, které již dítě na svět přivedly?

 „V žádném případě bych doma nerodila. Už takhle byl můj porod hodně komplikovaný, proto bych se bála,“ uvedla Jana Volfová.


Porod doma


Porodní asistentka při péči o rodící ženu nepoužívá žádné léky. Pečuje pouze o budoucí matky, které prožívají normální fyziologický porod. Asistentky mají jen omezené možnosti zásahu v případě komplikací. Pokud porodní asistentka zjistí, že se rozvíjí nějaká nepravidelnost v průběhu porodu, jež by mohla vést k obtížím, doporučí ženě přesun do porodnice.

Chcete rodit doma nebo v porodnici?

Michaela Pelcová
Libáň


Když jsem čekala svoje dítě, přemýšlela jsem nad porodem doma. Nakonec zvítězila nemocnice kvůli nečekaným zdravotním komplikacím. Nyní bych už neváhala a rovnou zvolila nemocnici, kde je to bezpečnější.


Pavlína Nechutová
Jičín


Tak určitě bych si vybrala nemocnici. Pokud by náhodou nastaly nějaké komplikace, odborný personál se o nás bez problémů postará, což nikde jinde nejde. Rodit doma bych se bála kvůli těm případným rizikům.⋌(pav)