V penzionu pro seniory ve Vrchlického ulici má své zázemí také Základní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami. Základnu zde našla i předsedkyně organizace Vladěna Mizerová, která je ve stálém styku se seniory, a vzhledem k vzrůstajícímu počtu případů okradení starých lidí nejrůznějšími podvodníky se rozhodla spolupracovat s policií a stát se kurýrem prevence.

 Co má kurýr na starosti, o tom si se seniory povídala v pondělí v jičínském penzionu tisková mluvčí policie Hana Klečalová a poručík Petr Janda.

Jak se bránit

„Jedná se o celorepublikový projekt. Kurýří prevence je zaměřena na seniory, kterým by měla ukázat, jak se bránit různým podvodníkům, nezvaným hostům, prostě cizím lidem, kteří se chtějí například vloudit do jejich domácnosti. Starší lidé by si navíc neměli doma nechávat větší finanční obnosy, a nebo je rozdělit a uložit na více míst,“ nabádá Hana Klečalová a říká, že práce kurýra je velice významná nejen v osvětě, ale i v předávání informací.
 Vladěna Mizerová si z rukou policistů převzala letáky ministerstva vnitra, které starší občany upozorňují, jak zacházet například s finanční hotovostí, kde mají ukládat doklady, cennosti, jak se mají chovat, když je někdo sleduje nebo když jedou v poloprázdném autobuse či vlaku.

 Další materiál je směřován na boj s kapsáři, třetí nabádá, jak se přímo účinně chránit před okradením, jak předcházet riziku přepadení, jak se vyhnout podvodu, jak zabezpečit majetek či jak se chovat v silničním provozu.

 Poručík Petr Janda vidí v rámci prevence velice přínosné besedy s občany na vesnicích, které se už uskutečnily koncem loňského roku. Při pondělním setkání říká: „Paní Mizerová je denně v kontaktu se starými občany, moc nám v prevenci pomáhá,“ pochvaluje si.

Volejte 158!

V regionu už funguje několik kurýrů, zatím žádný nenahlásil atak na seniory. „Podvodníci jsou ale čím dál vynalézavější, jsou rychlí a jakmile se před nimi otevřou dveře do domácností, senioři nemají šanci,“ vysvětluje Janda a nabádá všechny, aby, pokud se jim něco stane a nebo zaregistrují cokoli podezřelého, okamžitě volali linku 158.

Petr Janda konstatuje, že šance na lapení podvodníků je velice malá, tak jako objasněnost případů. „K dopátrání nám většinou chybí základní údaje z místa činu,“ poukazuje.Podle Hany Klečalové došlo v letošním roce k dvěma případům, kdy byly okradeni senioři přímo ve svých domácnostech. Jeden v Nové Pace a druhý na Blatech. Ani tady zatím policisté viníky neodhalili.

Na Husově ulici jsme oslovili jednu seniorku. Své jméno nechtěla prozradit, ale k práci kurýrů říká: „No, je to chvályhodné, ale lidi si stejně nedají říct! Proč někoho pouští k sobě domů? Já všechno vyřizuji pěkně za vraty!“