Můžeme vyrazit na kontrolu chatových osad kolem Jičína. Pro dnešní den to bude Zelenecká Lhota a Peklo.

„Kontrolujeme okna, dveře a celkové zabezpečení domu,“ říká Michal Šťastný ze skupiny služební kynologie české policie, který se stará o psa Brodyho.
Policisté kontrolují zamčené dveře a na každé klice nakonec zůstane cedulka, že tu proběhla kontrola a na ní pár cenných rad. Podle nich se zabezpečení rekreačních obydlí lepší.

Vykradená chata zlodějem totiž není nic neobvyklého. „Některá stavení dokonce natolik lákají zloděje, že se to majiteli stane několikrát, aniž by to byl jeden a tentýž pachatel,“ vysvětluje mi cestou tisková mluvčí jičínských policistů Hana Klečalová.

Podle ní chodí policisté se psy na takové kontroly asi dvakrát týdně. Zloději ale nejsou jediní, komu vyhovuje chalupa. Často do ní vniknou i takzvaní „cesťáci“, kteří se zde chtějí jen vyspat, snědí, co se dá a často se také převléknou.

Jdeme po cestě, policisté se všem dovolenkářům či seniorům představí a zeptají se jich, zda tu nemají nějaké problémy s nezvanou návštěvou. U prázdných chalup zkoušíme kliky, obcházíme je, a tak s každou další.

Zazimované chalupy jsou velkým lákadlem. Je proto nanejvýš rizikové nechávat zde elektroniku a další drahé předměty.

Prohlédli jsme několik desítek obydlí a zbytečné to určitě nebylo, chalupářům zůstaly na klice dobré rady. Podle policistů se zodpovědnost majitelů takových obydlí lepší a snaží se odvážet cenné věci.

ZÁSADNÍ RADY PRO CHALUPÁŘE:
- nenechávejte v chalupě či chatě cenné předměty, to platí především před zimou, kdy se do ní delší dobu nevrátíte
- pokud zjistíte, že vás někdo vykradl, nechoďte dovnitř v rozčilení a s ničím nehýbejte, mohli by jste nechtěně zamést stopy, rovnou zavolejte linku 158
- nenechávejte venku opřený žebřík, je to výzva pro zloděje
- veškeré nářadí a další věci nenechávejte kolem chat, pachatelé všechno použijí při vloupání dovnitř
- zajistit obydlí nejlepším možným způsobem, jako jsou například mechanické zábrany: lepší zámky nebo elektronické zabezpečení
- je lepší nezavírat dřevěné okenice, někdy zloděje odradí fakt, že se tam někdo průběžně pohybuje, pokud ho to neodradí rozbít okno, alespoň nezpůsobí ještě větší škodu jejich rozbitím
- domluvte se se sousedy o průběžných kontrolách a všímavosti cizích osob