„Problémem ale je, že pokuta nehrozí mně, i když je to moje iniciativa, ale člověku, který web spravuje,“ vysvětlil Stanislav Penc. Celou situaci vyřeší jednoduše. Kdo by si ale myslel, že se zalekne a do seznamů se už nikdo nepodívá, mýlil by se.

Penc nechá veškerou odpovědnost napsat na sebe a vyhledávání v seznamech EZO brzy znovu spustí. „Kdyby to bylo na mně, hned bych jim řekl; tak zahájíme správní řízení, jdu do toho,“ řekl Penc a dodal, že se tak pravděpodobně stane.

Soudu se nebojí

A soudu se nebojí, považuje totiž veškeré takové materiály za archiválie, na jejichž zveřejnění mají lidé právo. Seznamy StB a dalších složek komunistického období nejsou navíc důkazem, že každá zapsaná osoba v nich byla agentem nebo „práskačem“.

„To, že je někdo uvedený v seznamech, kde se objevil každý, o kom proběhla třeba jen zmínka, nic nedokazuje. Všechny spisy měly stejně jako na matrice řádky a čísla a žádné se nemohlo vynechat,“ vysvětlil Stanislav Penc.

Na jeho webových stránkách si tak občané mohli vyhledat jméno své nebo svých příbuzných a zjistit, jestli tam jsou také. Podle Pence někteří lidé ani netuší, že se jejich jméno v seznamech objevuje, a dokonce ho telefonicky kontaktují, jak je to možné.

„Bylo jedno, jestli jste agent, nebo ne. Někdo se o vás zmínil a už jste byli zapsáni,“ dodal Penc. Momentálně je vyhledávání mimo provoz, hned po doladění administrativy bude spuštěno znovu.