Hořice se na první pohled zdají být ideální z hlediska parkování. Ve středu náměstí Jiřího z Poděbrad je velké parkoviště, zastavit se dá i po stranách ulic. Například v ulici Aloise Hlavatého směrem ke kruhovému objezdu je opět poměrně velká plocha k odstavení vozidla.

Navíc zde nenajdete ani jeden parkovací automat, vše je zdarma. To jistě řidiči ocení, problém je však v tom, že kvůli této výhodě je náměstí během dne přeplněné, nemluvě o letních prázdninách.

,,Problém s parkováním v Hořicích je, často kroužím po náměstí a hledám místo. O zpoplatnění ale neuvažujeme. Ve městě je dokončován bezbariérový projekt, v podmínce dotace je, že plochy nesmí být po dobu pěti let využívány komerčně,“ sdělil nám starosta Hořic Ivan Doležal.

V Nové Pace můžete také parkovat bezplatně, v centru ale s omezením na jednu hodinu, u pošty na 30 minut. Abyste zde mohli stát, musíte si zakoupit jakýkoliv parkovací kotouč (v ceně asi 10 korun). Kotouč není jednorázový, můžete ho využít při každé návštěvě Nové Paky nebo města, kde parkování funguje na stejném principu.

Ve městě je kontrola automobilů trochu specifická, poněvadž zde od 1. ledna zrušili městskou policii. ,,Dozor nyní provádí brigádník, který každou nesrovnalost zaeviduje. Když dojde k opakovanému porušení, může řidiče čekat správní řízení. Brigádník sám pokutu na místě nemůže udělit,“ informuje referent dopravy a bezpečnosti MěÚ Petr Jerie. Dále uvádí, že letos ještě nebyl dán žádný peněžitý postih.

S nedostatkem odstavných ploch se potýká Jičín. „Víte, jak to je – parkovacích míst není dostatek nikdy,“ říká místostarosta Josef Dvořák. Především v letních měsících je kapacita náměstí nedostačující. Placená stání nalezneme kromě náměstí a autobusového nádraží také v některých ulicích. O zpoplatnění dalších se zatím neuvažuje.

Způsobů úhrady parkovného je několik. Ve městě fungují rezidenční karty, u zpoplatněných míst jsou automaty a jednu z možností skýtá předplacené stání. Novinkou, která by měla být zavedena v nejbližší době, je platba pomocí sms zpráv.

Třikrát a dost

Největším nešvarem řidičů v Jičíně je zanechávání aut mimo prostory tomu vyhrazené a neplacení parkovného. Takový prohřešek je řešen domluvou, stane–li se tak třikrát a řidič se své chyby stejně znovu dopustí, je mu uložena bloková pokuta. Vybrané peníze pak putují do městského rozpočtu.

Šofér Jarda s nalezením odstavné plochy zatím problémy neměl: „Zaparkovat se dá vcelku bez obtíží. Štve mě jen poměrně vysoký počet placených míst, ale pokud není člověk líný ujít pár metrů, vyhne se jim.“

Řidička Klára, která je držitelkou oprávnění teprve pár měsíců, jeho slova potvrzuje a přidává: „Mamku štve akorát placení na náměstí. Když jde k babičce na skok s nákupem, přijde jí to zbytečné.“