Před dvaadevadesáti lety se náš osamostatnil – odtrhl se od Rakouska – Uherska. U sochy Karla Havlíčka z Borova to připomněl ve středu dopoledne podplukovník Vilém Janouch, předseda okresní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu a předseda Československé jednoty obce legionářské, která sdružuje válečné veterány.

 Zmínil, že v roce 1918 skončila první světová válka a s ní přišel i rozpad habsburské monarchie. Vznikla řada evropských států, mezi nimi i Československo. Připomněl, kdy se na politické scéně objevila osobnost T. G. Masaryka a další fakta z tohoto období.

 Po projevu položili kytice květů k pomníku Karla Havlíčka Borovského starosta města Martin Puš a členové organizace svazu bojovníků. Oslava v Jičíně zůstala veřejností takřka nepovšimnuta, nezúčastnili se jí ani žáci ze základních škol.

 My jsme za nimi zavítali v úterý před podzimními prázdninami. Jejich odpovědi na otázku, jaký svátek ve čtvrtek slavíme, nás zaskočily. Třináctiletý Jakub Eliáš nevěděl, o jaký svátek se jedná, stejně na tom byli patnáctiletý Michal Kořínek a Tomáš Nožička. Další dotázaná slečna se styděla sdělit své jméno, protože ani ta neznala odpověď. Jediný dvanáctiletý Honzík Francák věděl: „Slavíme samostatnost Československa.“

 Oslavy proběhly i v dalších městech regionu - o novopackém aktu se dočtete ZDE: