V minulém týdnu bylo v Královéhradeckém kraji hlášeno celkem 1088 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na 100 000 obyvatel, což je o 21,4 % více v porovnání s týdnem předcházejícím. K nárůstu nemocnosti došlo ve všech okresech kraje kromě Jičínska.

U nás nemocnost poklesla z 1631 pacientů (na sto tisíc obyvatel) na číslo 1313. I s ním ale bohužel v kraji vedeme. Stále je nejvíce pacientů ve věkové skupině od 0 do pěti let (4783), pak stůňou školáci (2780) a mladí lidé do 24 let (1483). U dětské a dorostové lékařky Evy Bártové v Nové Pace se jen během dopoledne vystřídalo v pondělí 40 pacientů.

„Vedle viróz se objevují záněty průdušek a záněty dutin, také léčíme dva zápaly plic. Střevní chřipka je na ústupu,“ hlásí lékařka s tím, že nejvíce jsou nemocné děti, pohybující se v kolektivu. Packá Mateřská škola ve Školní ulici je ale s nemocností v normě, stejně je tomu např. v Lužanech.

Dětský lékař Alexander Rybníček z Hořic tvrdí, že nemocnost je konstantní. Doktorka Nina Stará z Jičína zaznamenala více pacientů v ordinaci v minulém týdnu. „Jde o rýmy, kašle, komplikací jsou záněty průdušek a někdy i zápal plic. Ale nejde o nic extrémního,“ domnívá se pediatrička.